Zapewne wielu z nas zastanawiało się często, jak żyło się w czasach dawnych, kiedy to Polska dopiero się kształtowała. To głównie z tej przyczyny, narodziły się idee wielkich rekonstrukcji bitew, z czasów średniowiecza i nie tylko. Niektórzy prawdziwi fanatycy historii, o sporym zapleczu finansowym, pozwoliło sobie nawet wybudować dom na kształt pałacu szlacheckiego, by choć w niewielkim stopniu zakosztować tamtego życia.

Krzesło z kołatką na grzbiecie

luksusowe krzesło pikowane z kołatkąTo tylko jeden z wielu mebli, który zrobiony jest na kształt mebli szlacheckich, ludzi z wyższych sfer. Jak już wspomniałem, ludzie na prawdę zafascynowani historią potrafią w całości urządzić swoją posiadłość, na kształt bogatych pałaców średniowiecznych. Dbają o jak największe detale, wszystko ma być idealnie zaprojektowane, od dworu, przez piwnice z dojrzewającymi winami, aż po same poddasze z okiennicami rodem z filmów historycznych i kostiumowych. Jednym z bardziej charakterystycznych mebli, z tego okresu, jest właśnie luksusowe krzesło pikowane z kołatką. Jest ono wykonane z drewna, pikowane pineskami, a na grzbiecie wisi ogromna, mosiężna kołatka, taka sama jaka wisiała i nadal często jeszcze wisi na drzwiach, czy też na bramie dworów. Oczywiście projektowane jest tak, aby widoczny był akcent obu epok, czyli naszych czasów najnowszych, i pięknego okresu średniowiecza. Symbioza między tymi czynnikami jest zachowana doskonale, i tak siadając na takim krześle, nie dziwnym będzie uczucie pewnej nostalgii. Nie wspominając już, że poczuć się można będzie niczym prawdziwy władca ziemski. Tapicerka często również wzorowana jest, na czasach dawnych, jednak wykonana jest znacznie solidniej, z nowoczesnych i trwałych materiałów. Takie krzesło pasuje więc nie tylko do ogromnego pałacu, ale również do nowoczesnych wystrojów wnętrz.

Jest to więc swego rodzaju, mebel uniwersalny, o jednocześnie zachowanym akcencie średniowiecznego ducha. Nie zapominajmy jednak, że jest to mebel luksusowy, a cena jego sięga często sześciuset, a nawet tysiąca złotych, za jedną sztukę. Jeśli jednak pieniądz nie gra dla nasz większej roli, to jest to mebel godny niejednego władcy majątku ziemskiego.