Entuzjaści militariów i odtwórcy formacji wojskowych zaopatrują się wyłącznie w autentyczne, zdemobilizowane umundurowanie wojskowe, które posiada niejednokrotnie ogromną wartość pokazową. Niestety, na rynku można częściej trafić na odzież inspirowaną ubiorem wojskowym czy dość mierne kopie, niż na autentyczną odzież przeznaczoną dla formacji wojskowych.

Odzież dla formacji wojskowych

oficjalny mundur wojskowyDla osób dobrze obeznanych w militariach oraz w wyposażeniu formacji wojskowych, rozpoznanie autentycznych mundurów nie jest wcale sprawą bardzo trudną. Dla osób o mniejszym rozeznaniu jest to jednak dość wymagające zadanie, toteż sklepy militarystyczne, które sprzedają odzież pochodzącą od producentów sprzętu wojskowego nie mogą narzekać na brak klientów. Oficjalny mundur wojskowy dowolnej formacji przede wszystkim odznacza się trwałością i wytrzymałością, gdyż większość nowoczesnych mundurów wojskowych szyje się z niemal niezniszczalnej Cordury, syntetycznej tkaniny odpornej zarówno na mechaniczne uszkodzenia, chemikalia, jak i na długotrwały wpływ warunków pogodowych. Umundurowanie jest również utrzymane w jednym z nowoczesnych krojów, które niemal nigdy nie są używane w odzieży cywilnej, za to są standardem w ubraniach wojskowych. Kroje takie jak ACU czy podobne, bardzo nowoczesne umundurowanie są rozpoznawalne od razu, i łatwe do odróżnienia od cywilnych kopii, nie trzymających się dokładnie kroju i wyglądu umundurowania.

Zdemobilizowane mundury wojskowe posiadają również często karty magazynowe, same w sobie będące kolekcjonerskimi przedmiotami, potwierdzające autentyczność umundurowania, rok jego wycofania z użycia oraz stan, magazynowy czy używany, w chwili wycofania. Jest to kolejny, bardzo atrakcyjny dla entuzjastów militariów element odzieży wojskowej.