W galwanizacji coraz częściej stosuje się takie metody pokrywania różnych powierzchni jak chromowanie. Możliwości rozwoju tej techniki są bardzo duże, dzięki czemu szersze jest też jej zastosowanie. Chromowanie może być stosowane na wielu materiałach.

Pokrywanie chromem metali, szkła, drewna, plastiku i innych materiałów

chromowanie dekoracyjneChrom to metal, którym można pokryć takie materiały jak szkło, ceramika, beton, metale, porcelana, drewno, plastik, gips. Praktycznie wszystko nadaje się do pokrycia chromem i jest to ogromna zaleta tego materiału. Dodatkowo należy wspomnieć o tym, że chromowanie pochłania naprawdę niewielkie koszty, dlatego coraz więcej osób decyduje się na jego stosowanie. Chrom zapewnia doskonały stosunek ceny do jakości wykonanej usługi. Chromowanie można stosować w wielu dziedzinach, gałęziach przemysłu i nie tylko. Chrom sprawdza się w aranżacji i wykańczaniu wnętrz. Dodatkowo chromowanie dekoracyjne stosowane jest do pokrywania eksponatów muzealnych, reklam, pamiątek, upominków i nie tylko. Chromowanie nie jest skomplikowanym procesem. Wykorzystuje się tutaj 2 płyny, które nakładane są jednocześnie. W chromowaniu stosuje się metodę natryskową. Mieszanie i nakładanie płynów następuje jednocześnie, bo używa się tutaj specjalnego, podwójnego pistoletu. W czasie nakładania chromu następuje reakcja chemiczna. Dzięki niej powstaje jednolita, cienka warstwa, czyli właśnie chrom dekoracyjny.

Chrom wykorzystywany jest również do tworzenia powłok technicznych. Tu korzysta się z chromu białego i chromu czarnego. Taki chrom jest nie tylko gładki, ale charakteryzuje się też wysoką odpornością chemiczną. Dodatkowo powłoka ma mały współczynnik tarcia i jest twarda. To wszystko sprawia, że powłoka chromowa jest trwała. Takie chromowanie prowadzi do znacznego zwiększenia żywotności konkretnego produktu.