Hodowla zwierząt gospodarskich to już nie kilka sztuk świń czy bydła, ale kilkadziesiąt, kilkaset i kilka tysięcy sztuk. Niemożliwa jest opieka nad setkami świń bez zastosowania nowoczesnych technologii. Dlatego powstają coraz to nowsze i lepsze rozwiązania, które znacznie ułatwiają i upraszczają hodowlę trzody chlewnej czy innych zwierząt inwentarskich.

Silosy paszowe, automaty paszowe i kominy wentylacyjne w chlewni

silosy paszoweNa pewno warto zakupić silosy paszowe. Są to specjalne urządzenia, w których przechowuje się pasze. W silosach zawsze panują odpowiednie warunki, przez co pasza jest świeższa i starcza na dłużej – można ją przechowywać na zewnątrz budynków inwentarskich lub w specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach. Zadawanie karmy dla trzody chlewnej odbywa się mechanicznie. Tu korzysta się również z nowych rozwiązań, jakimi są automaty paszowe lub paszociągi spiralne. Automat uruchamia się po dotknięciu przez świnię – prosię, tucznika. Są specjalne automaty dla prosiąt i dla tuczników. Automat zadaje odpowiednią ilość karmy do koryta paszowego. Automat może zadawać nie tylko karmę suchą, czyli granulat dla trzody chlewnej, ale też karmę morką. Karma mokra to papka, która powstaje przez spryskanie w automacie karmy suchej wodą. Dodatkowo automat paszowy może też pełnić rolę poidła, jeśli posiada specjalną rurkę na wodę. W ten sposób trzoda ma stały i nieograniczony dostęp do wody pitnej. Chlewnia musi być odpowiednio urządzona – bardzo ważna jest wentylacja budynku i ruszt betonowych dla trzody. Tu korzysta się z połączenia kominów z wentylacją.

Są to tzw. kominy wentylacyjne. Takie kominy są wykonane z solidnych materiałów i montowane zawsze w najwyższym punkcie dachu. Komin może być izolowany termicznie poprzez piankę PUR. Grubość i wysokość komina uzależniona jest od wielkości budynku i ogólnej liczby kominów wentylacyjnych w chlewni.

Więcej informacji www.polfarmer.com