Problem wilgoci w domach i innych budynkach jest dość powszechny. Dotyczy przede wszystkim starych budynków, które nie zostały odpowiednio zaizolowane przed niszczycielskim wpływem wilgoci albo też ich izolacja z czasem uległa uszkodzeniu. Drugą grupą są nowsze budowle, które zaizolowano nieodpowiednio lub niedokładnie.

Na czym polega iniekcja ciśnieniowa?

bezinwazyjna iniekcja ciśnieniowaChociaż słaba izolacja mogła przez jakiś czas powstrzymywać problem, to jednak z czasem ujawnia się on w postaci korozji fundamentów, podciągania kapilarnego, które powoduje wzrost wilgotności i uszkodzenia murów oraz innych problemów. Niestety rozkopanie ziemi dookoła fundamentów i ponowne izolowanie budynku jest trudne i słono kosztuje, jednak stworzono metodę, która pozwala ominąć ten problem: to iniekcja ciśnieniowa. Na czym ona polega? Koniecznie jest nawiercenie licznych otworów w murach i wprowadzenie pod ciśnieniem odpowiedniego preparatu iniekcyjnego, którym może być np. żel akrylowy, różne żywice i inne preparaty, dopasowane do konkretnego budynku. Istotne jest, że iniekcję przeprowadza się od środka, nie trzeba więc rozkopywać ziemi, osuszać murów i zakładać nowej izolacji. Wystarczy wejść do piwnicy. Dlatego o tej metodzie mówi się, iż jest to bezinwazyjna iniekcja ciśnieniowa. Pozwala ona na wzmocnienie całej konstrukcji, uszczelnienie murów (zarówno gdy ściany są ceglane, jak i betonowe czy zrobione z innych materiałów) oraz na eliminację drobnych rys czy pęknięć.

Metoda iniekcji ciśnieniowej jest coraz popularniejsza, gdyż pozwala na bardzo szybką eliminację problemu, jakim jest niedostateczna izolacja piwnic i ścian. Dzięki temu, niż wybrany preparat iniekcyjny dobrze wypełnia nie tylko wywiercone otwory, ale też szczeliny i rysy, cała konstrukcja budynku zostaje dodatkowo wzmocniona.