Nawadnianie ogrodu jest koniecznością, jeżeli chcemy, aby to miejsce cieszyło nas soczystą zielenią, a rosnące w nim rośliny miały jak najkorzystniejsze warunki do rozwoju. Opady deszczu, zwłaszcza latem są raczej skąpe, najczęściej są to przelotne opady lub nagłe burze, które nie są w stanie zasilić odpowiednio ogrodu. Jak w prosty sposób podlewać przydomowe tereny zielone?
Automatyczne linie nawadniające
Ręczne podlewanie ogrodu może być pracochłonne i zabierać nam sporo czasu, szczególnie jeśli teren jest rozległy. Warto ułatwić sobie życie i postawić na system nawadniania ogrodu, który większość lub całą pracę wykona za nas. W skład takiego systemu wchodzą różnego rodzaju linie nawadniające (linie kroplujące, zraszacze) dzielące ogród na poszczególne sekcje, oraz rozdzielnia, do której wszystkie te linie dochodzą. Jeśli chcemy włączyć nawadnianie, należy tylko podłączyć do urządzenia wodę, aby rozpoczęło się podlewanie. Dla jeszcze większej wygody można zainstalować sterownik (komputer, programator), który będzie dowodził pracą wszystkich linii nawadniających w zaprogramowany przez nas sposób. W zależności od rodzaju sterownika, można zaprogramować pracę instalacji szczegółowo na każdy dzień tygodnia, na konkretne godziny. Zaletą takiej instalacji jest możliwość zaprogramowania nawadniania w godzinach nocnych lub wczesnym rankiem, kiedy podlewanie jest najbardziej wydajne. Nocą gleba nie jest nagrzana, dlatego woda nie paruje i tym samym jest najwydajniej wykorzystywana. Ponadto zazwyczaj ciśnienie wody w instalacji nocą jest najwyższe, ponieważ jest ona najmniej obciążona.
Nawadnianie ogrodu w sposób automatyczny pozwala na oszczędność czasu i energii. Jednak to nie jedyna korzyść z pracy takiej instalacji, ponieważ dzięki temu rozwiązaniu równie dużo zaoszczędzimy na zużyciu wody. Zazwyczaj ręczne podlewanie nie jest ekonomiczne, najczęściej podlewamy zbyt intensywnie. System nawadniania zużywa tylko tyle wody, ile naprawdę potrzeba roślinom.