Szeroko pojęte zdrowie psychiczne jest niezwykle ważne dla nas samych, ale także z punktu widzenia wszelkich relacji interpersonalnych, w których funkcjonujemy w społeczeństwie. Sfera emocjonalna wymaga wiele uwagi, szczególnie w sytuacjach obciążających psychikę.

Charakter pracy psychoterapeutycznej

psychoterapeuta poznańObszerny zakres problematyki w psychoterapii umożliwia pomoc osobom borykającym się z różnorodnymi trudnościami. W pracy z pacjentami podejmowana jest tematyka związana zarówno z sytuacją zawodową jak i osobistą. Różne doświadczenia życiowe sprzyjają pojawianiu się zaburzeń depresyjnych czy lękowych, pojawiają się objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie. Dyskomfort w sferze psychicznej i emocjonalnej przekłada się również na jakość kontaktów interpersonalnych. Jednym ze standardów pracy w psychoterapii jest określenie razem z pacjentem zasad prowadzenia terapii – ilości spotkań, wykorzystywanych metod pracy. W zależności od stopnia doświadczanych trudności i rodzaju zaburzeń, określana jest terapia krótkoterminowa bądź długoterminowa. Psychoterapeuta poznań prowadzi również terapię związaną z uzależnieniami – nadużywaniem alkoholu czy substancji psychoaktywnych, a także uzależnieniem od internetu oraz hazardu. Praca psychoterapeuty powinna być poparta doświadczeniem i odpowiednimi kwalifikacjami do wykonywania zawodu. Specyfika pracy psychoterapeutycznej wymaga również bezwzględnego przestrzegania etyki zawodowej, co daje pacjentowi poczucie bezpieczeństwa i profesjonalizmu w relacji psychoterapeutycznej.

Zasadniczym celem psychoterapii jest pomoc w powrocie do samodzielnego i prawidłowego funkcjonowania we wszystkich sferach życiowych. Dzięki temu zachodzi znaczne poprawienie komfortu życia – osoba po przebytej terapii może bez problemu rozwijać się na różnych płaszczyznach.