Panele akustyczne przydają się nie tylko w studiach nagraniowych, gdzie używane są najczęściej. Są również bardzo częstym widokiem w prywatnych domach i w blokowiskach, zwłaszcza wszędzie tam gdzie konstrukcja budynku powoduje przepuszczanie dźwięku przez płyty czy instalacje grzewcze, dodane na długo po wybudowaniu bloku.

Nowoczesne panele basowe do ograniczania dźwięku

pułapka basowa tanioSame panele dźwiękochłonne mają jednak dość ograniczone działanie, gdyż mimo całej swojej skuteczności, nie wyłapują wszystkich dźwięków, i nie mają idealnego działania, jeśli nie zostaną połączone z innymi rodzajami paneli. Najczęstszym takim dodatkiem jest pułapka basowa, specjalnie zaprojektowany panel, montowany w narożnikach pomieszczenia, gdzie zwykle tworzy się dźwięk basowy, najtrudniejszy do wyeliminowania, i często najbardziej przeszkadzający osobom przebywającym w pomieszczeniu. Z racji iż jest to akcesorium poszukiwane do studiów nagraniowych i prywatnych domów, nie ma większego problemu ze znalezieniem producenta czy sklepu w którego ofercie znajdzie się pułapka basowa tanio. Są to bowiem nieszczególnie kosztowne panele, stanowiące najczęściej uzupełnienie już zamontowanego wyposażenia dźwiękochłonnego, choć doskonale sprawdzają się również samodzielnie, choćby w pobliżu dróg, gdzie natężenie dźwięku jest tak duże iż nawet kurtyny dźwiękoszczelne mają tylko ograniczoną skuteczność.

Basowe pułapki są dostępne w najróżniejszych wariantach, od prostych i najtańszych wersji piankowych, po nowoczesne pułapki ceramiczne, bodaj najlepsze w swojej klasie. Nie ma więc większego problemu ze znalezieniem wariantu pasującego do reszty wyposażenia dźwiękochłonnego w danym pomieszczeniu, tak by nie odróżniał się od już działającego tam sprzętu skutecznością.