Jeszcze kilka dekad temu służby straży pożarnej dość często były wzywane do gaszenia pożarów, które wybuchały w budynkach, gdyż słabe lub wcale nie było zabezpieczeń, które mogłyby je skutecznie chronić przed działaniem ognia.
Z których zabezpieczeń ppoż warto korzystać?
Obecnie prawo budowlane nakazuje właścicielom budynków stosować odpowiednie zabezpieczenia, które często są jedyną ochroną przed pożarem. Dzielą się one ze względu rolę jaką pełnią. Jedne chronią budynek przed pojawieniem się ognia, a inne pomagają w jego gaszeniu, zatem są czynne i bierne. Jedne z ważniejszych są zabezpieczenia ppoż konstrukcji stalowych, ponieważ stal jako materiał budowlany jest najmniej odporna na działanie ognia. Osiąga moment krytyczny w temperaturze około pięciuset pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Po przekroczeniu tej granicy traci swoje właściwości i może się odkształcać, co z kolei jest zagrożeniem dla osób znajdujących się we wnętrzu takiego budynku. Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe mają za zadanie opóźnić pojawienie się ognia, a jeżeli już wystąpi, to skutecznie uniemożliwić mu rozprzestrzenianie się. Do tego celu przeważnie stosuje się specjalne powłoki i warstwy, którymi zabudowuje się stalowe elementy. Natomiast czynne zabezpieczenia przeciwpożarowe są potrzebne w momencie kiedy pożar już się rozprzestrzenia, ponieważ skutecznie go gaszą poprzez systemy natryskowe zamontowane pod sufitem czy też informują o wykryciu ognia, dymu lub podwyższonej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.
Bez wątpienia zastosowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych w każdym budynku jest niezbędne, ponieważ mają one bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracy. Dają też osobom przebywającym wewnątrz szanse na ewakuację zanim będzie za późno.