Płaskostopie to zniekształcenie postawy, w wyniku którego łuki stóp są nieprawidłowo płaskie. Kiedy łuki stóp są małe, oznacza to, że podeszwy stóp stykają się z podłożem, lub są w prawie całkowitym kontakcie z podłożem. Ta wada stóp może prowadzić w przyszłości do wad i zniekształcenia także stawów kolanowych, skokowych oraz problemów z kręgosłupem.

Płaskostopie – wkładki czy rehabilitacja?

wkładki ortopedyczne płaskostopieWkładki są najskuteczniejszym sposobem leczenia objawów i skutków ubocznych związanych z płaskimi stopami. Podczas gdy efekty płaskostopia można leczyć za pomocą masażu i fizykoterapii, muszą one być wykonywane regularnie i mogą być dość kosztowne. Dobre wkładki na płaskostopie muszą cechować się paroma właściwościami. Muszą być przede wszystkim wygodne. Wkładki są wygodnym produktem, ponieważ można je łatwo kupić bez recepty. Wszystko, co musisz zrobić, to włożyć je do butów, które nosisz na co dzień i normalnie funkcjonować. Wkładki powinny być także niedrogie. Niestandardowe wkładki są zwykle bardzo drogie, a ich cena może zniechęcić wiele osób do ich zakupu. Wkładki dostępne bez recepty są o wiele tańsze, dzięki czemu ludzie mogą kupować tyle, ile potrzebują. Wkładki ortopedyczne płaskostopie można także zamówić i wykonać indywidualnie. Wtedy pojawi się pewność, że zostały dobrze wykonane do stopy. Zwykle podczas produkcji indywidualnych wkładek pacjent musi odcisnąć stopę w specjalnej piance, a następnie technicy na tej podstawie formują wkładkę z odpowiednimi wklęsłościami i wypukłościami tak, aby złagodzić ból i wadę postawy.

Dobrze jest pozwolić sobie na więcej niż jedną parę wkładek i stosować w różnych parach butów. Fizjoterapia może zająć wiele sesji, zanim pojawi się jakaś ulga, a następnie pacjent musi kontynuować ćwiczenia. Wkładki są najskuteczniejszym sposobem szybkiego odczuwania ulgi. Mogą być używane codziennie i nie powodują problemów, nie zakłócają codziennych czynności.