Budowanie wiat w przydomowych ogródkach może się odbywać praktycznie cały rok. Także materiał z jakiego budowane są wiaty, jest jak najbardziej różny. Taką wiatę można postawić zarówno z drewna, jak i metalu. Są też inne materiały z których można postawić wiatę, jednak ważniejsze jest jej przeznaczenie, niż to, z czego ją zbudowano.

Do czego może przydać się taka wiata?

wiata drewnianaPraktyczna wiata drewniana to niekompletny budynek, w którym można przechowywać różne rzeczy, jak np. narzędzia rolnicze, czy ogrodnicze. Oczywiście te narzędzia ogrodnicze, które są elektryczne, powinno się chować w pomieszczeniach zamkniętych z powodu często niekorzystnych czynników atmosferycznych, jak deszcz (który może zamoczyć np. kosiarkę do trawy, czy piłę do drewna), oraz wiatr, niosący deszcz pod wiatę. Zwykła wiata wykonana z drewna może posiadać bowiem tylko słupy nośne, oraz niewielkie zadaszenie. Pod taką wiatę można złożyć nie elektryczne narzędzia gospodarskie, lub inne przedmioty, które nie powinny stać na deszcze, a nie ma na nie miejsca w domu. Wiata to także dobry pomysł na lekki garaż (jako osłona auta od słońca, deszczu, czy innego opadu atmosferycznego. A trzeba wiedzieć, że opad atmosferyczny może być groźny (np. grad), dla karoserii samochodowej. Właściwie wiata może być użytkowana do wszystkiego. Tylko wyobraźnia ogranicza użytkowanie tego praktycznego „budynku”. Jest to jeden z najprostszych i najtańszych pomysłów przechowywania różnych, przydomowych rzeczy.

Każdy może postawić wiatę w przydomowym ogródku. Koszt takiego przedsięwzięcia to tylko samo drewno, czy metal, oraz gwoździe, śruby itp. Reszta to sama praca. Gdyby się postarać, taka wiata może posiadać nawet trzy ściany, oraz dach. Wtedy będzie jeszcze bardziej funkcjonalna.