Chłodzenie punktowe odnosi się do przenośnych klimatyzatorów używanych w gorących obszarach dużych przestrzeni, takich jak duże centra danych. Urządzenia do chłodzenia punktowego można umieścić wszędzie tam, gdzie wymagana jest stała temperatura. Służą zazwyczaj do utrzymywania stałego termoizolacji w zamkniętych pomieszczeniach z wieloma serwerami i urządzeniami informatycznymi generującymi ciepło.

Czym charakteryzują się punktowe chłodnice ?

najlepsze chłodnice punktoweZwiększone wykorzystanie komputerów i sprzętu komunikacyjnego do różnych funkcji biznesowych zaowocowało powstaniem wielu centrów danych obsługujących te maszyny. Skuteczne najlepsze chłodnice punktowe zapewniają wygodny i ekonomiczny sposób chłodzenia dużych centrów danych i mogą być używane w wynajmowanych powierzchniach biurowych, gdzie inne rodzaje systemów chłodzenia są niedozwolone. Chłodnica punktowa to samodzielna jednostka, która zawiera sprężarkę, wężownicę skraplacza i wężownicę parownika w jednym urządzeniu. Wewnątrz urządzenia zimny czynnik chłodniczy przepływa miedzianymi rurami z wężownicy sprężarki do wężownicy parownika. Wentylator przedmuchuje wężownicę parownika, wtłaczając zimne powietrze. Drugi wentylator wdmuchuje gorące powietrze wylotowe do przewodu elastycznego. Nadmiar wilgoci usuniętej z powietrza jest gromadzony w małym zbiorniku kondensatu i odprowadzany ręcznie lub automatycznie. W wynajmowanych centrach danych i biurach zapewnienie klimatyzacji często stanowi nowe wyzwanie. Umowy najmu mogą nie zezwalać na instalację systemów chłodzenia precyzyjnego typu split lub mini-split, ponieważ umowa najmu wymaga otworu w dachu lub ścianie zewnętrznej, przez który można przeprowadzić miedziane kable połączeniowe. Ponadto połączenie rurowe wymaga potu i lutowania oraz płynu chłodzącego do naładowania urządzenia, co dodatkowo zwiększa koszty instalacji. Systemy chłodzenia, które nie wymagają zewnętrznej instalacji hydraulicznej, mogą być bardzo drogie i prowadzić do innych instalacji, które nie są dozwolone w wynajmowanej powierzchni biurowej.

Ze względu na takie problemy firmy często wybierają przenośne klimatyzatory punktowe, aby rozwiązać swoje problemy z chłodzeniem. Chillery punktowe są doskonałą alternatywą dla precyzyjnych systemów chłodzenia i systemów typu mini-split.