Choroba, która spowodowana jest glutenem występuje u osób z predyspozycjami genetycznymi. Po spożyciu glutenu występują objawy kliniczne i liczne dolegliwości układu pokarmowego. Schorzenie to skutkuje zanikiem błony śluzowej jelita cienkiego kosmków błony śluzowej jelita cienkiego. Celiakia jest chorobą, która najczęściej rozpoznawana jest u najmłodszych.

Najpopularniejsze testy na celiakię

test na celiakię dla dzieciTowarzyszą jej objawy skórne, hematologiczne, dolegliwości układu kostno-stawowego. Do głównych symptomów należą problemy z przewodem pokarmowym, takie jak długotrwałe biegunki, wzdęcia i ból brzucha. Nieleczona choroba trzewna może powodować występowanie niebezpiecznych powikłań, dlatego nie należy jej bagatelizować. U dzieci często można zaobserwować brak przyrostu masy ciała i wzrostu, bolesne skurcze brzucha i zaparcia. W razie wystąpienia tego typu objawów pomocny okazuje się test na celiakię dla dzieci. Lekarz zleca odpowiednią diagnostykę, dzięki czemu może potwierdzić lub wykluczyć tą chorobę. Badania serologiczne wykonuje się w przypadku podejrzenia choroby trzewnej. Do bezpieczniejszych i nieinwazyjnych metod należą badania genetyczne, które dają wiarygodne i precyzyjne wyniki. W skrajnych przypadkach konieczne jest wykonanie biopsji jelita cienkiego. Badanie histopatologiczne wycinków błony śluzowej jelita cienkiego umożliwia rozpoznanie choroby trzewnej. Tego typu metody nie są jednak wykonywane u dzieci. Konieczne jest leczenie celiakii. Skuteczną metodą leczenia choroby trzewnej jest przejście na dietę bezglutenową.

Wyeliminowanie ze swojego jadłospisu pszenicy, żyta i jęczmienia łagodzi bóle brzucha. Testy na celiakię oferowane są w wielu laboratoriach. Warto przeprowadzić je w przypadku występowania wzdęć i innych dolegliwości dotyczących układu pokarmowego. Badania mogą być przeprowadzane zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci.