Kobiece ciało jest tak skonstruowane, aby mogło wydawać na świat potomstwo. Aby to było możliwe, w organizmie kobiety musi zajść wiele procesów, z których najważniejsza jest owulacja i miesiączka, które świadczą o zdolnościach rozrodczych.

Czego unikać w trakcie miesiączkowania?

sposoby na bolesne miesiączkiBycie kobietą niesie ze sobą wiele niedogodności, a jedną z nich jest comiesięczny okres, który czasem bywa bardzo uciążliwy. Uwarunkowania genetyczne i budowa narządów rozrodczych wpływają na to, w jaki sposób kobieta się czuje podczas miesiączki. Jedne przechodzą ją niemalże niezauważalnie, a inne zmagają się z licznymi dolegliwościami, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Sposoby na bolesne miesiączki mogą jedynie je łagodzić. Do najczęstszych objawów kobiety zaliczają ból w podbrzuszu, wzdęcia, bóle pleców w odcinku krzyżowym, czy drażliwe i obolałe piersi. W czasie miesiączki najlepiej zrezygnować z uprawiania sportu i dużo odpoczywać. Szczególnie jest to zalecane kobietom, które tracą dużo krwi w trakcie miesiączki. Na ból brzucha może pomóc ciepły okład, albo termofor wypełniony gorącą wodą. Bólowi pleców może zaradzić masaż, który zrelaksuje obolałe mięśnie. Nie powinno się też wtedy podnosić ciężkich rzeczy, bo organizm kobiety jest słaby. Najważniejszy jest odpoczynek i sen. Jeżeli ból jest na tyle uciążliwy, że naturalne metody nie pomagają, to w aptekach można dostać specjalne środki rozkurczowe, które pomagają zlikwidować napięcie. Przyjmowanie niektórych tabletek antykoncepcyjnych, zmniejsza negatywne objawy.

Zawsze po poradę najlepiej się udać do lekarza ginekologa, który najlepiej wie jak sobie radzić z bolesnymi miesiączkami. W większości przypadków pomagają naturalne metody, ale bywa, że konieczna jest pomoc chirurga, bo problem jest bardziej skomplikowany.