Opieka nad noworodkiem i niemowlakiem wymaga stałej obserwacji dziecka, ponieważ ono nie jest w stanie powiedzieć rodzicom co im dolega. Najczęściej po płaczu i dodatkowych zachowaniach, rodzice domyślają się co się dzieje z dzieckiem.

Kiedy noworodkom dokuczają kolki?

co na bolesną kolkę dla noworodkaDla zdecydowanej większości rodziców kolki u małych dzieci nie są tajemnicą, ponieważ miewa je nawet co piąty noworodek i niemowlak. Pojawienie się tej dolegliwości zawsze następuje po spożytym mleku. Zatem jeżeli maluch ma zaspokojone wszystkie podstawowe potrzeby i po około kilkunastu minutach po spożytym posiłku nagle zaczyna doniośle płakać, to może to oznaczać, że wystąpiła u niego kolka. Dodatkowym sygnałem może być fakt podkurczania nóżek i tkliwość brzuszka. Kolki są wynikiem nagromadzenia się w układzie pokarmowym pęcherzyków powietrza, które trafiają do niego wraz z mlekiem. Jeżeli dziecko pije je szybko i łapczywie, to istnieje duże ryzyko, że wystąpią u niego kolki. W sprzedaży są dostępne specjalne butelki antykolkowe, ale nie zawsze działają na wszystkie maluchy. To, co na bolesną kolkę dla noworodka będzie skuteczne, zależy od jej intensywności. Niekiedy jest ona na tyle słaba, że pomaga puszczenie uspokajającej muzyki czy szumów, aby dziecko zapomniało o bólu, ale są sytuacje, kiedy pomaga jedynie masaż brzuszka. Należy go wykonać okrężnymi ruchami, zaczynając na wysokości żołądka, a kończąc na podbrzuszu. Przeważnie po kilku minutach masażu maluchy odczuwają ulgę, a powietrze powoli się wydostaje na zewnątrz.

Dla noworodka czy niemowlaka taka pomoc jest bezcenna, ponieważ sam sobie nie poradzi z bólem. Poza powszechnymi metodami na kolki, można także sięgać po specjalne preparaty ziołowe, które dostaniemy niemalże w każdej aptece bez recepty.