W każdej firmie musi być osoba odpowiedzialna za prowadzenie księgowości, ponieważ od niej zależy skuteczne prowadzenie dokumentów firmy. Może to być specjalista na etacie, sam właściciel lub profesjonalne biuro księgowe.

Jak wygląda praca biur rachunkowych?

biuro rachunkowe mokotówNa rynku działa nawet kilkaset biur rachunkowych, które łącznie mogą obsługiwać nawet kilka milionów firm. Korzystanie z usług biur jest bardzo wygodne dla przedsiębiorców i przede wszystkim tańsze niż zatrudnienie samodzielnego księgowego. Głównym argumentem przemawiającym za wyborem biura jest właśnie cena usługi, która średnio wynosi nawet o pięćdziesiąt procent mniej niż wynagrodzenie księgowego w firmie. Jeżeli chcemy znaleźć najlepsze biuro rachunkowe Mokotów jest dzielnicą, w której działa kilkanaście biur o tej specjalizacji. Ich usługi są przede wszystkim kompleksowe, czyli łączą w sobie nie tylko księgowość, ale także kadry, płace oraz nierzadko także doradztwo z zakresu optymalizacji podatkowej. Księgowi, którzy są zatrudnieni w biurze, głównie zajmują się prowadzeniem podatkowej książki przychodów i rozchodów dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz pełnych ksiąg rachunkowych dla spółek i firm, których roczne przychody przekroczyły limit dwóch milionów euro. Do obowiązków klientów biur rachunkowych, należy dostarczanie w terminie dokumentów księgowych, na podstawie których księgowi wyliczają niezbędne podatki i opłaty. Dobry księgowy powinien być też skutecznym doradcą przedsiębiorcy w sprawach finansowych.

Za usługi księgowe, przedsiębiorcy opłacają stały, miesięczny abonament, którego wysokość zależy od kilku czynników. Głównie chodzi o rodzaj i wielkość przedsiębiorstwa, ilość generowanych w ciągu miesiąca dokumentów księgowych i wielkości zatrudnienia.