Korzystanie z pomocy psychologicznej nie powinno być dla nikogo wstydliwe. Zdarzają się w życiu takie sytuacje, z którymi bardzo ciężko poradzić sobie samemu. Właśnie dlatego warto korzystać z profesjonalnej pomocy. Istnieje wiele różnych zaburzeń psychicznych, wśród których z pewnością trzeba wymienić zaburzenia osobowości.

Osobowość anankastyczna, histrioniczna i borderline

psycholog wrocławSą to dość skomplikowane zaburzenia, a właściwą diagnozę jest w stanie postawić lekarz psychiatra. W takich zaburzeniach pojawiają się utrwalone oraz skrajne zaburzenia różnych cech osobowości. Na pierwszy rzut oka zauważalne są różnice w stosunku do większości ludzi. Różnice te oczywiście prowadzą do zaburzeń funkcjonowania pacjenta w środowisku zawodowym albo rodzinnym. Dlatego potrzebna jest pomoc i nie chodzi tu tylko i wyłącznie o leczenie farmakologiczne. Na pewno psycholog wrocław będzie dobrym rozwiązaniem, bo dzięki niemu pacjent będzie mógł lepiej zrozumieć siebie samego. W psychiatrii i psychologii wyróżnia się całe mnóstwo zaburzeń osobowości. Warto jednak wspomnieć o tych, które pojawiają się najczęściej. Jednym z zaburzeń jest osobowość anankastyczna. Taka osobowość wyróżnia się tendencją do ciągłej kontroli. Kolejnym zaburzeniem jest osobowość histrioniczna. Jest to typ, który charakteryzuje się tym, że dana osoba ma potrzebę kierowania na siebie uwagi wszystkich ludzi wokół. Jest jeszcze osobowość borderline, o której mówi się obecnie bardzo dużo.

Ten typ osobowości charakteryzuje się impulsywnością i niestabilnością relacji uczuciowych. W osobowości borderline obraz własnej osoby jest zupełnie niejasny dla pacjenta. Diagnozowanie zaburzeń osobowości nie jest łatwe. Po postawieniu prawidłowej diagnozy konieczne jest podjęcie długotrwałej terapii psychologicznej i często leczenia farmakologicznego.