Możemy wyróżnić kilka sprzętów jeździeckich, które uczyniły jazdę konną nie tylko środkiem przemieszczania się ale również zabawy. Ogłowie dla konia jest jednym z nich. Jego obecność jest niezbędna, ponieważ jeździec używa jej do komunikacji z koniem podczas jazdy. Podobnie jak w przypadku większości innych sprzętów jeździeckich, istnieje wiele opcji do wyboru w zależności od rodzaju jazdy.

Zastosowanie solidnego ogłowia dla konia

solidne ogłowie dla koniaWędzidło, ogłowie i wodze współpracują ze sobą, tworząc środek komunikacji z koniem. Wędzidła działają poprzez wywieranie nacisku w pysku konia. W zależności od użytego wędzidła może wywierać nacisk na język konia, podniebienie i kąciki ust. Głównym zastosowaniem jakie ma solidne ogłowie dla konia jest trzymanie wędzidła na miejscu w pysku konia, chociaż może to również powodować dodatkowy nacisk na policzki, podbródek, nos lub potylicę konia. Wędzidło opiera się na dziąsłach w przestrzeni między siekaczami a trzonowcami i musi być we właściwym miejscu, aby skutecznie pracować i było wygodne dla konia. Sposób działania ogłowia wykorzystuje naturalną skłonność konia do odsuwania się od dyskomfortu ucisku — powoduje, że koń porusza się w kierunku, w którym chce jechać jeździec, gdy jeździec pociąga za wodze. Używając strategicznych podciągnięć, jeździec sygnalizuje, czego oczekuje od konia. Pamiętajmy, że elementy te powinny zapewniać jedynie nacisk, a nie ból. Upewniajmy się więc zawsze, że elementy te są odpowiednio dopasowane, aby zapewnić mu wygodę i skuteczność.

Konie są szkolone, aby reagować na ruchy jeźdźca. Generalnie, wywieranie nacisku na jedną stronę wodzy ciągnie głowę konia w tym kierunku. Na przykład, gdy jeździec pociąga wodze ogłowia w lewo, koń otrzymuje sygnał do ruchu w lewo i odwrotnie. To właśnie dlatego ogłowia są tak ważnym elementem wyposażenia sprzętu jeździeckiego.