Uzależnienie jest uznawane za chorobę, która wymaga leczenia poprzez hospitalizację. Państwowe ośrodki leczenia uzależnień podlegają pod szpitale psychiatryczne – stanowią odrębne oddziały. Zasady przyjmowania na nie oraz kosztów pobytu wyglądają tak samo, jak w przypadku każdego innego szpitala. Jednak dla osób, które oczekują od terapii czegoś więcej niż oferują państwowe ośrodki, tworzone są ośrodki prywatne leczące uzależnienia.
Terapia uzależnień – państwowa czy prywatna?
To, co przede wszystkim różni prywatne leczenie od państwowego, to koszta. Za państwowy ośrodek nie zapłacimy ani grosza, będziemy mieli zapewnioną opiekę i wyżywienie, zupełnie tak, jak w przypadku każdej innej choroby. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień kosztuje nierzadko nawet kilkanaście tysięcy złotych, ale za tą kwotą kryje się wiele udogodnień z których możemy korzystać. Przede wszystkim należy pamiętać, że do państwowego ośrodka trudno jest się dostać od razu, bowiem w wielu z nich kolejki pacjentów są rozpisane na wiele miesięcy. W prywatnym ośrodku nie ma takiego problemu, gdyż przyjmą nas prawdopodobnie od ręki. Nie jest też potrzebne żadne skierowanie od lekarza ogólnego, ani ubezpieczenie. Ośrodek prywatny często przypomina wczasowy – wewnątrz znajdziemy własną siłownię, często basen, saunę, możemy korzystać z różnych zajęć dodatkowych, uczyć się tańca, korzystać z masaży, a do tego oczywiście przechodzić terapię przy współpracy najlepszych terapeutów, gdyż podstawową ideą tego miejsca jest odpoczynek, zmiana myślenia i nabywanie niechęci do zażywania substancji psychoaktywnych.
Pobyt w ośrodku nigdy nie jest przyjemny, gdyż wiąże się z koniecznością poradzenia sobie z niezwykle trudną chorobą, czyli uzależnieniem. Wiele osób pragnie, aby wielomiesięczny pobyt w odosobnieniu niósł za sobą również relaks i wypoczynek, co zapewni tylko i wyłącznie prywatne leczenie, które jest kosztowne, ale bogato wyposażone w udogodnienia.