Rowerowe bagażniki, zwłaszcza będące standardowymi metalowymi koszami, znów stają się standardowym wyposażeniem w rowerach szosowych. Entuzjaści wycieczek rowerowych czasem jednak preferują inny rodzaj bagażnika przedniego do roweru, więc obecnie można dostać kilka różnych odmian takowego.

Rowerowy bagażnik na kierownicę

bagażnik rowerowy przedniNajprostszym i najczęściej spotykanym bagażnikiem rowerowym są oczywiście wcześniej wspomniane kosze. Są one nadal bardzo rozpowszechnione, i często bywają montowane w rowerach drogowych fabrycznie, aczkolwiek traktowane są przez rowerzystów jako sprzęt zbyt podstawowy by sprawdzał się na dłuższą metę. Częstym zamiennikiem takowych jest bagażnik rowerowy przedni z tkanin syntetycznych, mający możliwość zamknięcia. Jest tak samo zakładany na kierownicę jak kosze rowerowe, i podobnie jak one ma on kształt kwadratu czy prostokąta. W przeciwieństwie do koszy, jednak, pozwala na łatwe przewożenie drobnych rzeczy luzem, i zamknięcie bagażnika tak, by zapobiec możliwości wypadnięcia zawartości. Jest to najwygodniejszy rodzaj bagażnika, a zarazem bardzo tanie akcesorium, dlatego coraz częściej zajmuje miejsce stalowych koszy. Kufry z tworzyw sztucznych, natomiast, są preferowane przez rowerzystów bardzo wymagających. Są one bowiem dość masywne, i mimo iż nie mają dużo przestrzeni wewnątrz, to doskonale osłaniają zawartość przed uszkodzeniem, zamoczeniem czy zapyleniem.

Niekiedy bywają jednak bardzo duże, i mogą przeszkadzać w kierowaniu rowerem osobom nieprzyzwyczajonym do ich obecności. Wiele rodzajów bagażników można dostać w każdym sklepie rowerowym, gdzie na dodatek można szybko przymierzyć dany bagażnik do własnego roweru, czy skonsultować się z obsługą odnośnie najlepszego rodzaju do konkretnego typu roweru.