Części ze szrotów nie były zwykle brane przez nas pod uwagę, gdyż kilkakrotnie przekonaliśmy się że podzespoły pochodzące z rozbitych samochodów nigdy nie będą równie dobre jak nowe, czy choćby używane z samochodu bezwypadkowego. Niedawny problem z częściami do większości pojazdów zmusił nas jednak do szukania podzespołów również w warsztatach kasacji samochodów.

Najbardziej polecany zakład złomowania pojazdów

szrot - poznańKu naszemu zaskoczeniu okazało się, iż większość warsztatów prowadzących kasację i recykling części samochodowych nie oferuje już podzespołów o wątpliwej jakości, a wyłącznie te części które są całkowicie sprawne i zdatne do użytku bez żadnej naprawy. Rozwiązaniem problemu braku części okazał się więc szrot – Poznań miał wiele takich warsztatów, a w każdym można było znaleźć najróżniejsze podzespoły do pojazdów, zarówno osobowych jak i ciężarowych. Inwentarz zmieniał się dość szybko, gdyż zapotrzebowanie na części zawsze bywa duże, a ceny w owych warsztatach są nieporównywalnie niższe niż ceny części na giełdach czy w salonach firmowych, dlatego też kierowcy często zamawiają części z wyprzedzeniem, na wypadek gdyby w warsztacie demontowany był samochód posiadający właśnie takowe. W warsztatach można również sprzedać samochody do kasacji, niemal w każdym stanie.

Z racji iż są one wyceniane ze względu na stan poszczególnych części i ilość podzespołów nadających się do ponownego użycia lub też naprawy, ceny złomowanych samochodów są często o wiele wyższe niż ceny oferowane przez zakłady które nie zajmują się recyklingiem i sprzedażą części. Kilka szrotów oferuje również możliwość transportu pojazdu do kasacji od właściciela do warsztatu, a nawet zajmuje się usuwaniem wraków z dróg po wypadkach i ich utylizacją w razie potrzeby.