Wielu właścicieli budynków mieszkalnych posiadających parkingi często zmaga się z nieupoważnionymi kierowcami, pozostawiającymi pojazdy na ich terenie. Najczęściej takie zachowanie kierowców kończy się zainstalowaniem ograniczenia dostępu do terenu parkingu, i udostępniania go wyłącznie mieszkańcom budynku.

Zdalnie sterowana krata rolowana

kraty rolowane do parkinguNowoczesne systemy parkingowe nieszczególnie sprawdzały się w budynkach mieszkalnych, przede wszystkim z powodu wysokiej ceny i zbyt dużego skomplikowania. Znacznie lepszym rozwiązaniem okazywały się więc kraty rolowane do parkingu, sterowane zdalnie za pomocą pilotów posiadanych przez mieszkańców. Owe kraty nie różnią się niczym od rolowanych sklepowych krat zabezpieczających, aczkolwiek są od nich większe i odpowiednio wytrzymalsze. Najprostsze kraty mogą być sterowane wyłącznie ręcznie, aczkolwiek bardziej rozbudowane systemy mogą być wyposażane w nowoczesne systemy automatyzacji, i umożliwiać dostęp samochodom posiadającym piloty, w których umieszczono nadajnik krótkiego zasięgu. Mogą również zostać zablokowane, najczęściej w godzinach nocnych, całkowicie zamykając drogę dojazdową do płyty parkingu i uniemożliwić jej opuszczenie. Montaż kraty na terenie parkingu może być wykonany bardzo szybko, i w większości pomieszczeń nie zajmuje dłużej niż kilka godzin pracy. Nie są również wymagane żadne prace ingerujące w konstrukcję budynku, chyba że jest on wykonany z użyciem najbardziej niestandardowych rozwiązań technicznych.

Rolowane kraty należą do bardzo tanich zabezpieczeń, aczkolwiek skutecznie uniemożliwiają dostęp osobom nieupoważnionym do zabezpieczonego nimi terenu. Właściciele parkingów najczęściej więc preferują je ponad bardziej skomplikowanymi, aczkolwiek mniej skutecznymi zabezpieczeniami.