Moja gmina słynie z rozległych terenów leśnych. Cała miejscowość jest otoczona lasem, mamy małe jeziorko, rzekę, piękne krajobrazy. W lasach żyją także różne dzikie zwierzę w tym takie, które są pod ochroną. Jelonki, dziki, lisy, czy różne gatunki ptaków to tylko niektóre z nich. Staramy się dbać o to, by nie zaburzać lokalnego ekosystemu roślin i zwierząt.

Raport środowiskowy i troska o tereny zielone

analiza hałasuDlatego też kiedy usłyszeliśmy, że w gminie ma stanąć elektrownia wiatrowa to każdy patrzył na ten pomysł sceptycznie. Baliśmy się o to, że będzie miała ona niekorzystanie wpływ na lokalne środowisko o jakie dbamy. Ekologiczne źródła energii z pewnością są bardzo ważne i korzystne z wielu punktów widzenia, jednak nie można wybierać jednego kosztem drugiego. Podzieliliśmy się jako mieszkańcy naszymi wątpliwościami z wójtem gminy. On zapewnił nas że niczego nie zrobi bez konsultacji ze specjalistami i zlecił nawet raport środowiskowy. W raporcie ma się znaleźć opis specyfiki naszej gminy w szczególności terenów chronionych, a następnie wytyczy też miejsce, gdzie taka elektrownia wiatrowa może stanąć. Zawsze można zapewnić jakieś ogrodzenia czy osłony żeby zwierzaki nie wchodziły an ten teren. To nas uspokoiło, wiedzieliśmy, że raport środowiskowy napisze ile może stanąć wiatraków, gdzie mogą się znajdować, jakie korzyści przyniosą i czy to na pewno dobry pomysł. Czekaliśmy cierpliwie aż sytuacja się wyjaśni i przedstawione nam zostaną celne argumenty odnośnie elektrowni.

Raport środowiskowy jasno wykazał, że na obrzeżach naszej gminy można zainstalować wiatraki z elektrowni. Teren będzie ogrodzony, więc żadne zwierzaki tam nie wejdą i będą bezpieczne. Na tym terenie nie powinno być także problemów z ptakami. Teraz elektrownia może u nas stanąć.  

Więcej znajdziesz na www.windproject.pl