Któż z nas nigdy nie miał do czynienia z wynalazkiem wykorzystującym odkrycie promieni rentgenowskich, mianowicie z aparatem do robienia zdjęć rentgenowskich, chyba każdy miał przynajmniej raz w życiu robione zdjęcie RTG, nie ma co do tego wątpliwości. Ten wspaniały wynalazek zrewolucjonizował diagnostykę na świecie.

Cyfrowe metody radiografii

radiografia cyfrowaW dziewiętnastym wieku możliwość zajrzenia do wnętrza ludzkiego ciała bez konieczności przecinania jego powłok, była czystą fantazją i nikt nie spodziewał się, że pojawią się środki do robienia takich rzeczy. Wszystko zmieniło się za sprawą odkrycia promieni rentgenowskich, które to były nieznanym wtedy typem promieniowania i to zostało wykorzystane do skonstruowania aparatu, dzięki któremu możliwym stało się obrazowanie ciała ludzkiego bez inwazji w jego tkanki. Na początku nie wiedziano, iż promieniowanie to jest szkodliwe, dopiero z czasem zdano sobie z tego sprawę i dzięki temu nowoczesne aparaty rentgenowskie emitują minimalne dawki promieniowania. Radiografia na przestrzeni lat przeszła wiele zmian, a najnowsza odmianą tej technologii jest radiografia cyfrowa, zdecydowany majstersztyk technologii. Analogowa radiografia opierała się na wywoływaniu zdjęć rentgenowskich, które to były bezpośrednio poddawane promieniowaniu, cyfrowa metoda wykorzystuje specjalne kasety, które posiadają w sobie czujniki poziomu promieniowania i przesyłają te informacje wprost do komputera, który to przekształca je na obraz. Dzięki takiemu działaniu proces zostaje znacznie skrócony, a same zdjęcia można edytować w komputerze wielokrotnie. 

Trudno w kilku słowach wyrazić wkład jaki wniósł do medycyny odkrywca promieni rentgenowskich swoim wynalazkiem. Postęp tej dziedziny wiedzy od momentu wprowadzenia aparatu RTG przyspieszył niesamowicie, a ilość żyć uratowanych przez ten wspaniały przyrząd jest nie do zliczenia w żaden sposób.