Wpadło mi kiedyś do głowy, żeby zająć się projektowaniem ogrodów. Myślałam, że będzie to genialny pomysł, który zapewni mi świetlaną przyszłość. Nadal uważam, że mam szansę stać się znamienitym ogrodnikiem, który będzie dobrze zarabiał, jednak nauka nie okazała się taka łatwa jak myślałam.

Projektowaniu ogrodów trzeba się poświęcić

projektowanie ogrodów na ŚląskuDzisiaj moja opinia na temat nauki tego fachu jest zupełnie odmienna niż jeszcze rok temu. Wtedy wydawało mi się, że wszystko będzie proste, łatwe i przyjemne, pisząc kolokwialnie. Po prostu nie spodziewałam się, że będzie aż tyle materiału do opanowania. Myślałam, że będę tylko pielęgnować rośliny i najwięcej będzie zajęć praktycznych. Tak się jednak nie stało. Okazało się bowiem, że projektowanie ogrodów na Śląsku to bardzo wymagający kierunek. Poszłam na specjalny kurs poświęcony temu zagadnieniu, ale na samym początku trochę podłamałam się ilością materiału, jaki trzeba będzie opanować. W miarę jednak jak dowiadywałam się nowych rzeczy, coraz więcej zaczęło mi wychodzić. Już nie krytykowałam potrzeby spędzania długich godzin nad literaturą przedmiotu. Uznałam, iż była nam ona rzeczywiście potrzebna, aby zrozumieć prawidła fachu ogrodniczego. Trzeba wiedzieć, jaką rośliną się człowiek zajmuje. Należy znać ich typy, a także określone gatunki. To wiele ułatwia. Sama jestem znakomitym przykładem, gdyż kiedyś w ogóle niemożliwe wydawało mi się opanowanie sztuki ogrodnictwa, a teraz, kiedy wiem już naprawdę dużo, czasami czuję, że nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych, jeśli chodzi o dbanie o roślinność.

To oczywiście też nieprawda, ale nabrałam trochę wiatru w żagle. Jestem już po pierwszym kursie, ale uważam, że jest to za mało, więc zamierzam się dalej kształcić. Teraz naprawdę odnajduje się w tej pasji.