Obecność nowoczesnych technologii w branży maszyn przemysłowych sprawia, że powoli odchodzi się od metod znanych z tradycji – jak na przykład diagnostyczne badanie akustyczne maszyn – mimo iż były one uważane za naprawdę skuteczne. Pomiary drgań pozwalają bowiem stwierdzić, jaka jest przyczyna usterki czy nawet awarii maszyny.

Wibrodiagnostyka maszyn – fachowe pomiary

pomiar drgańFachowe pomiary wibroakustyczne są bardzo ważne. Brak ich regularnego wykonywania w okresie eksploatacji maszyny, może sprawić, że przeoczymy bardzo ważną wskazówkę świadczącą o tym, że dana maszyna powoli acz nieubłaganie ulega degradacji. Pomiar drgań zapobiega takim sytuacjom, ponieważ możemy zawczasu wykryć problem, dzięki czemu nie dopuścimy do rozwinięcia się poważnej awarii. Chyba każdy operator dowolnej maszyny przemysłowej wie, że gdy tylko zaczyna działać ona w inny sposób niż dotychczas – głośniej lub, wręcz przeciwnie, ciszej – oznacza to, że prawdopodobnie pojawił się jakiś problem, który doprowadzi do szybszego zużycia się maszyny. Niezbadana usterka sprawi zaś, że proces produkcyjny zostanie przerwany – a to będzie wiązać się dla nas z wyższymi kosztami niż te, które musielibyśmy ponieść, gdybyśmy pamiętali o przeprowadzaniu regularnych pomiarów drgań. Dlatego mimo iż wydaje się, iż regularne badania diagnostyczne generują większe koszty, w ogólnym rozrachunku są one większym plusem dla nas niż ich brak. Dlatego właśnie warto o nich pamiętać.

Ważne jest jednak to, by takie badania wibrodiagnostyczne były przeprowadzane przez profesjonalistów i z użyciem wysokiej jakości sprzętu. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że wyniki badań są dokładne i nie przynoszą żadnych nieścisłości, a wtedy będziemy mogli wdrożyć odpowiedni plan co do naprawy danej maszyny.