Dlaczego w ogóle tresujemy psy? Ich wyjątkowe walory węchowe, wzrokowe, czuciowe, dają wiele możliwości. Psy mogą przecież szukać zasypanych w katastrofach ludzi. Mogą szukać narkotyków na lotniskach, czy przejściach granicznych. Mogą być wreszcie przewodnikami ludzi niepełnosprawnych.

Przydatność tresury zwierząt – dla człowieka

tresura psów kostrzyn nad odrąPies jest wyjątkowym zwierzęciem. Natura obdarzyła go zmysłami wielokrotnie przekraczającymi możliwości człowieka. Te zmysły oczywiście służą mu jedynie do przetrwania, jednak człowiek nauczył się je wykorzystywać dla swoich celów. Każdy pies jest na tyle inteligentny, że jeśli jakieś zachowanie będzie u niego odpowiednio często powtarzane, zapamięta je i będzie rozumiał rozkazy człowieka. Trzeba jedynie takie zachowania powtarzać. Jednak początkowe tresowanie zwierząt jest najważniejsze. Może się ono odbywać w różnych miastach. Np. tresura psów kostrzyn nad odrą jest wyjątkowym miejscem. Samą tresurę należy zacząć już w wieku szczenięcym psa. I powtarzać ją przez całe jego życie. Oczywiście, później można to już robić samemu, ponieważ najważniejsza jest tresura początkowa, aby zapoznać psa z oczekiwaniami człowieka. Istnieją jednostki, które posiadają predyspozycje do tresur, np. w kierunku wyszukiwania po zapachu. Takie jednostki mogą być szkolone do szukania zaginionych ludzi, przedmiotów, czy też mogą pracować w policji, straży granicznej itp. Istnieje zasada, że psy policyjne „na emeryturze” nie mogą zostać odsprzedane cywilom.

Warto także wspomnieć o psach, które są przewodnikami ludzi niepełnosprawnych, jak np. niewidomych. Psy pomagają także ludziom na wózkach inwalidzkich i mogą np. podać coś z lodówki, zaświecić światło, czy wręcz otworzyć drzwi. Pies to wyjątkowe stworzenie, oby tylko ludzie go docenili.