Często mówi się, że szewc bez butów chodzi. To oczywiście metafora. Przysłowiowymi butami może być cokolwiek innego. Tak też było w przypadku mojej rodziny. Chociaż mąż był psychoterapeutą, nie mógł on sobie poradzić z harmonią i zdrowymi relacjami w naszym małżeństwie. Kłótnie, wyzwiska, brak szacunku – to wszystko było na porządku dziennym.

Poszukiwania profesjonalnych ustawień Hellingera

profesjonalne ustawienia systemowe berta hellingeraW pewnym momencie byliśmy już przekonani, że sami sobie z tymi problemami nie poradzimy. Chcieliśmy jednak dać sobie szansę i nie rzucaliśmy od razu na szalę rozwodu. Mąż uznał, że nie może być terapeutą samego siebie, dlaczego zaczęliśmy poszukiwać jakiejś dobrej formy psychoterapii rodzinnej, która odpowiadałaby nam obojgu. W końcu postawiliśmy na profesjonalne ustawienia systemowe Berta Hellingera. Bez problemu udało nam się w naszej okolicy znaleźć doświadczonego i rzetelnego terapeutę. Ustawienia systemowe Berta Hellingera są terapią przeznaczoną dla rodzin. Według tej teorii psychoterapeutycznej wszelkie problemy w związkach i rodzinach (także tych dalszych np. relacje między kuzynostwem, relacje na linii synowa – teściowie) wynikają z ukrytych problemów, traum oraz zachwianej równowagi pomiędzy członkami rodziny. Uznaliśmy, że taka terapia może okazać się dla nas skuteczna. Dodatkowym jej atutem było to, że jest to stosunkowo szybka forma terapii.

Z tego co się dowiedzieliśmy w niektórych przypadkach wystarcza już jedna sesja terapeutyczna, żeby dojść do źródeł problemu w danej rodzinie. Czasami trzeba kilku spotkań, szczególnie jeśli relacje dotyczą więcej niż dwóch osób. W naszym przypadku jednak wszystko odbyło się bardzo szybko. Ustawienia systemowe Berta Hellingera bardzo nam pomogły. Po nich musieliśmy już tylko pamiętać o tym, żeby pracować nad relacją dalej.