Zarówno w Polsce jak i w innych krajach działają profesjonalne ośrodki, które zajmują się sprzedażą nasienia buhajów. Buhaj jest samcem krowy. Nie od wszystkich buhajów pobiera się nasienie. Najbardziej cenne jest nasienie tych buhajów, które mają wysoką wartość hodowlaną.

Badanie wizualne i badanie mikroskopowe nasienia

nasienie buhajówIm lepsze cechy ma buhaj, tym bardziej jest cenny. W jaki sposób pobiera się nasienie samca krowy? Nie można korzystać już z metod elektrostymulacji. Jest to zabronione przez prawo Unii Europejskiej i obecnie nikt nie stosuje tej metody. Można pobierać nasienie manualnie, wykorzystując do tego fantom i sztuczną pochwę. Na zakończeniu sztucznej pochwy znajduje się pojemniczek, do którego pobiera się nasienie. Zazwyczaj udaje się pobrać od kilku do kilkunastu mililitrów takiego nasienia. Po pobraniu nasienie buhajów musi zostać zbadane. Chodzi o to, by sprawdzić, czy takie nasienie w ogóle nadaje się do inseminacji krów. Do nasienia nie może dostać się nawet jedna kropla wody. Jest to bardzo ważny, bo to właśnie woda doprowadza do natychmiastowej śmierci plemników. Najpierw ocenia się nasienie wizualnie. Ocenia się jego barwę, konsystencję, zapach. Jeśli nie ma żadnych odchyleń np. w nasieniu nie znajduje się ani mocz, ani krew, to oznacza, że można poddać takie nasienie dalszym badaniom. Kolejnym etapem jest badanie mikroskopowe. W badaniu mikroskopowym ocenia się plemniki pod względem morfologicznym, a więc ocenia się ich budowę.

Dopiero kiedy nasienie przejdzie wszystkie badania, może zostać rozcieńczone i podzielone na frakcje. Nasienie umieszcza się w rurkach inseminacyjnych i zamraża w ciekłym azocie. Takie nasienie można rozmrozić tylko raz – przed inseminacją krów. Nasienie buhaja rozmraża się w letniej wodzie przez kilkanaście – kilkadziesiąt sekund.