Ludzie często wybierają się za na wycieczki poza granicę Polski, by zobaczyć jakieś niezwykłe miejsca. Takie, które zachwycą ich swoim urokiem, ładną nowoczesną architekturą łączącą się z historyczną zabudową. Jak się jednak okazuje wcale nie trzeba jeździć gdzieś daleko i płacić niesamowicie dużo ponieważ to u nas w kraju także mamy takie miejsca. Zawsze jako pierwsza na myśl przychodzi mi toruń starówka.

Toruńskie zabytki w pigułce 

toruń starówkaByć może nie wszyscy o tym wiedzą, ale owa starówka dziesięć lat temu została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co dla wielu podróżników być może ma spore znaczenie. Zawsze w kontekście wspomnianej listy ludzie myślą o jakiś dalekich krainach i miejscach, tymczasem są one tuż obok nas i naprawdę warto poświęcić trochę swojego czasu, po to by zobaczyć je na własne oczy. Jednak powiedzmy, co konkretnie toruń starówka nam proponuje. Jako pierwsze przychodzą mi na myśl sam rynek z Ratuszem Staromiejskim, czyli gotycki budynek, będący jednym z najbardziej reprezentatywnych przykładów średniowiecznej architektury mieszczańskiej w środkowej Europie. Poza tym wszędzie dookoła mamy do czynienia z budowlami sakralnymi takimi jak chociażby Kościół WNMP, czyli jedna z trzech zachowanych gotyckich świątyń w całym zespole staromiejskim. Uwagę toruńskim przechodniów zwraca także Dwór Artusa.

Jednak z czym przede wszystkim kojarzy się to piękne miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim? Jednogłośnie z Mikołajem Kopernikiem i piernikami w związku z tym wizyta w tym miejscu nie obędzie się bez kupna popularnych ciasteczek z przeróżnym nadzieniem, a także bez wizyty przy pomniku najznakomitszego astronoma. Wszystkim, którzy zastanawiają się nad wycieczką w to miejsce; serdecznie polecam.