Podczas projektowania zakładowych budynków często pomijane są bardzo nieznaczne, ale bardzo przydatne elementy, takie jak kanały odwadniające. Są one szczególnie potrzebne w tych halach produkcyjnych, w których używana jest duża ilość płynów, wody, lub substancji rozpuszczalnych w wodzie, mogących osadzać się na powierzchni podłogi.

Przemysłowe kanały odwadniające

odwodnienia betonoweKanały odprowadzające wodę są banalnie prostymi konstrukcjami, składającymi się z betonowego kanału w formie półkola, oraz kraty czy siatki, pozwalającej na swobodne spływanie wody do kanału odwadniającego, aczkolwiek zapobiegającej możliwości wpadnięcia do kanału narzędzi, kluczy czy wszelkiego rodzaju drobnych przedmiotów. W zakładach używane są te same odwodnienia betonowe, które montowane są również przy prywatnych domach, zwłaszcza na podjazdach. Są to bowiem proste konstrukcje, łatwe do zamontowania w dowolnym miejscu i zabezpieczenia. Można je dostać w większości sklepów budowlanych, aczkolwiek do przeznaczenia przemysłowego znacznie lepiej zamówić je od producenta, z racji wagi łoży betonowych oraz konieczności zamówienia preparatów do zamocowania odwodnień w miejscu. Ich ulokowanie jest łatwiejsze w momencie w którym zostają częścią budowanego obiektu jeszcze w trakcie wykonywania samej budowy, gdyż wtedy możliwe jest wpasowanie odwodnień w dowolne miejsce w którym są potrzebne.

Kanały nie zajmują dużo miejsca, jeśli nie są wariantami szerokimi, mającymi odprowadzać wodę w trakcie silnego deszczu, lub też z miejsca w którym jest ona używana podczas zadań produkcyjnych czy obróbkowych. Przemysłowe wersje kanałów odwadniających są od razu rozpoznawalne, przede wszystkim z racji większej głębokości i szerokości kanału, oraz z racji zastosowania krat odpornych na korozję.