W latach siedemdziesiątych minionego wieku cały świat borykał się z kryzysem energetycznym. Cena ropy naftowej poszła bardzo wysoko w górę, zaczęto więc szukać alternatywnych źródeł energii. Jednym z jej źródeł okazała się energia słoneczna.
Panele słoneczne są popularne
Kryzys energetyczny zaowocował więc narodzinami nowej gałęzi nauki i techniki, która otrzymała miano fotowoltaiki. Do przemiany energii słonecznej w elektryczną służą ogniwa fotowoltaiczne. To dzięki nim możliwe jest zbudowanie instalacji fotowoltaicznej, która może zostać wykorzystana zarówno w gospodarstwach domowych, jak i na znacznie szerszą, przemysłową, skalę. Popularne innowacyjne panele słoneczne, które pozwalają czerpać energię słoneczną i wykorzystywać ją do podgrzewania ciepłej wody są coraz częściej zastępowane rozbudowanymi instalacjami służącymi do zamiany energii słonecznej w elektryczną. Elektrownia fotowoltaiczna oparta jest właśnie na kilkunastu, czasem na kilkudziesięciu pojedynczych panelach słonecznych. Elektrownia słoneczna może zostać zbudowana praktycznie przy każdym budynku. Jest tylko jeden warunek: składające się na nią ogniwa fotowoltaiczne nie mogą znajdować się w miejscach zacienionych. Technologia fotowoltaiczna zaczynała bardzo skromnie. Baterie słoneczne były wykorzystywane tylko w niewielkich urządzeniach takich, jak kalkulatory. Zastosowanie jednak wielu nowych rozwiązań sprawiło, że instalacje fotowoltaiczne stały się tańsze i bardziej dostępne. Instalacje solarne i fotowoltaika stawały się coraz bardziej popularne w bardzo wielu krajach.
Zyskały one popularność również w naszym kraju. Aby się o tym przekonać, wystarczy dobrze rozejrzeć się wokół siebie: na drogach, na dachach coraz większej ilości domów dostrzec można słoneczne panele bądź ogniwa fotowoltaiczne.