Bardzo niepożądanym zjawiskiem w każdym domu jest zbyt wysoka wilgoć. Może ona doprowadzić do namnażania się groźnych dla życia człowieka pleśni lub grzybów. Długotrwałe oddziaływanie wilgoci na mury domu powoduje zmniejszenie się skuteczności termoizolacyjnej. Takiej sytuacji można uniknąć zakładając odpowiednią izolację na etapie budowy.
Izolacja fundamentów oraz ścian przed wilgocią
Jak wykonać taką izolację? Na samym początku powinniśmy poznać lokalne wymagania podłoża, czyli jaka jest przepuszczalność gruntu oraz poziom wód gruntowych. Izolacje przeciwwilgociowe dzielą się na trzy podstawowe rodzaje. Pierwszą z nich jest lekka izolacja, którą stosuje się w budynkach budowanych na przepuszczalnych gruntach, gdzie wody gruntowe są na niskim poziomie. Zabezpiecza ona ławy oraz ściany fundamentowe. Wykonuje się ją z masy bitumicznej, zaprawy wodoszczelnej lub odpornej na uszkodzenia mechaniczne folii. Średnie izolacje wykonywane są na gruntach ilastych lub gliniastych gdzie poziom wód gruntowych ulega cyklicznym zmianom. Charakteryzują się one tym, że utrzymują wysoką wilgoć na długo po opadach. Tym rodzajem izolacji zabezpiecza się piwnice oraz fundamenty. Wykonuje się ją przy pomocy folii, papy lub masy bitumicznej i powinna być wzbogacona o drenaż wokół całego budynku. Na mocno wilgotnych gruntach, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych stosuje się ciężką izolację w postaci folii zgrzewalnej lub samoprzylepnej. Powinna być ona wykonana przy pomocy najlepszej jakości materiałów żeby w pełni zabezpieczyć fundamenty przed naporem wód. Przed wyborem odpowiedniej izolacji warto zasięgnąć porad specjalistów, którzy pomogą nam ustalić jaki rodzaj gruntu występuje na naszej ziemi.
Zła izolacja przed wilgocią fundamentów oraz ścian może doprowadzić do ich uszkodzenia, dlatego tak ważne jest żeby odpowiednio dobrać jej rodzaj do występującego podłoża. Izolacje przeciwwilgociowe powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów hydroizolacyjnych już na etapie budowania nowego budynku. Tylko to może uchronić nas przed tym szkodliwym czynnikiem.