Jako typowo polski wyskokowy trunek najczęściej wskazuje się wódkę. W ostatnich latach w Polsce obserwujemy również spory „wysyp” nowych, małych, rzemieślniczych browarów, co świadczy o tym, że w Polsce nie brakuje piwoszy. Rośnie także popularność wina – coraz chętniej sięgamy po ten alkohol w restauracjach. Niewiele osób wie natomiast, że Polska ma aż dwa regiony, w których produkuje się wino i to na większą skalę.
Gdzie znaleźć dobre polskie winnice?
Winnymi zagłębiami można nazwać dwa obszary – okolice Zielonej Góry, czyli województwo lubuskie oraz województwo świętokrzyskie. Oba regiony mają świetny do uprawy winorośli pagórkowaty teren. Winnice położone są w miejscach, gdzie klimat okazuje się dość łagodny jak na naszą szerokość geograficzną. Dzięki temu delikatne rośliny, jakimi są winorośle, mogą przetrwać nawet przy niższych temperaturach. Tak więc z jednej strony mamy region zielonogórski. Stamtąd pochodzi najstarsza polska winnica. Obok niej powstało kilkanaście innych, które teraz cieszą się dużym powodzeniem. Dominuje uprawa odmian Pinot Noir oraz Riesling, ale w okolicach Zielonej Góry hoduje się kilkanaście różnych odmian. Trzeba wiedzieć, że dobre polskie winnice znajdują się też w nieco młodszym regionie – w województwie świętokrzyskim. Jest to nieco mniejszy winiarski ośrodek, ale zyskuje na popularności. Ostatnio krążą słuchy, że to właśnie województwo świętokrzyskie ma dobre polskie winnice i stanie się stolicą polskiego wina.
Z pewnością warto spróbować wyrobów z obu regionów żeby mieć ogląd sytuacji. Nie każdemu przypadną do gustu, bo siłą rzeczy w polskich warunkach winorośle mają mniej słońca i trudniej im przetrwać w naszym klimacie. Niewątpliwie jednak dobre polskie winnice są godne odwiedzenia i skosztowania, którejś w proponowanych odmian.