1. Światło jest elementem niezbędnym w każdym pomieszczeniu. Pozwala wyodrębnić kształty i kolory, dzięki niemu sprawniej funkcjonujemy. Można zignorować jego rolę i pozwolić, by istniało w mieszkaniu niezależnie i samoistnie. Można też docenić jego walory aranżacyjne i sprawnie je wykorzystać. 

Oświetlenie punktowe, czyli listwy halogenowe

ozdobna listwa halogenowaGrę światła i cienia znakomicie wykorzystuje teatr. To on uczy aranżatorów wnętrz, jak stworzyć w pomieszczeniu odpowiedni klimat i nastrój. Intensywna rozproszona jasność, do tego płynąca z wielu źródeł nie zawsze sprzyja dobremu samopoczuciu mieszkańców, często też psuje aranżację. Jej przeciwieństwo – stonowane i uporządkowane oświetlenie punktowe pomaga wyodrebnić poszczególne miejsca lub przestrzenie, skupić uwagę odbiorcy na wybranych elementach, czasem skoncentrować się i odpocząć. Oświetlenie punktowe zastosowane odgórnie – zastępuje jednocześnie oświetlenie centralne, boczne oraz lampy. W jego roli – niezmiennie sprawdza się halogen. Choć zużywa o odrobinę więcej energii niż LED, to jednak jako jedyny potrafi wytworzyć strumień światła ukierunkowanego. Umieszczona na suficie ozdobna listwa halogenowa nie tylko pozwala znakomicie operować światłością w pomieszczeniu, lecz także swoją formą świetnie wpisuje się w różnorodne aranżacje. Wzornictwo oświetlenia halogenowego sprzyja wielu stylom pomieszczeń, choć jego domeną są zazwyczaj wystroje nowoczesne, loftowe i industrialne.

Funkcji światła w pomieszczeniu nie należy bagatelizować. Co więcej – doceniając ją i umiejętnie się nią posługując, poprawiamy jakość wystroju naszych pomieszczeń, zwiększamy walory aranżacji. Odpowiednio dobrane oświetlenie, np. w formie punktowych „halogenów”, sprzyja nie tylko stronie estetycznej pomieszczeń, lecz także pomaga stworzyć we wnętrzu odpowiednią atmosferę i przytulny nastrój.