Toczenie jest rodzajem obróbki stosowanym często w przemyśle motoryzacyjnym i nie tylko. Jest to rodzaj obróbki ubytkowej, a dokładniej obróbki wiórowej. Toczenie polega na obrabianiu elementów powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych.

Tokarka, czyli urządzenie do obrabiania powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych

toczenie oferowane na ŚląskuTen proces różni się jednak od skrawania, ponieważ tu obrabia się przede wszystkim bryły obrotowe. Oczywiście są metody, które pozwalają za pomocą toczenia uzyskać inne kształty niż tylko obrotowe. Do toczenia wykorzystuje się specjalne urządzenie, jakim jest nóż tokarski. Zadaniem noża tokarskiego jest oddzielanie kolejnych warstw materiału z przedmiotu. Oddzielanie warstw następuje tak długo, aż uzyskane zostaną odpowiednie kształty i rozmiary. Jeśli chodzi o toczenie oferowane na Śląsku, to takimi usługami zajmuje się sporo firm. Można skorzystać z usług toczenia w naprawdę atrakcyjnych i konkurencyjnych cenach. Obrabiarką, która służy do toczenia, jest tokarka. To urządzenie jest w stanie obrabiać zarówno powierzchnie zewnętrzne jak i wewnętrzne. Powierzchnie zewnętrzne ulegają toczeniu, a powierzchnie wewnętrzne wytaczaniu. Korzysta się z kilku rodzajów ruchu w trakcie trwania takiej obróbki. Należy wyróżnić tu ruch główny obrotowy wytaczanego przedmiotu, ale również prostoliniowy ruch posuwowy narzędzia. Są różne rodzaje narzędzi wykorzystywanych do toczenia.

Można tu wymienić toczenie punktowe, obwiedniowe i kształtowe. Ważne jest też położenie osi obrotu przedmiotu w trakcie wytaczania. Można mówić o osi poziomej oraz pionowej. Kierunek ruchu posuwowego może być wzdłużny, poprzeczny i kopiowy. Toczenie można też podzielić ze względu na rodzaj obrabianej powierzchni. Wbrew pozorom jest to często stosowana metoda. Coraz częściej toczenie jest sterowane komputerowo, co zapewnia większą precyzję.