Z naprawami samochodów mamy do czynienia bardzo wiele razy podczas całej eksploatacji auta. Jeździmy do mechanika gdy trzeba wymienić klocki, gdy zbliża się termin wymiany oleju i tym podobne. Niekiedy zdarzy się jednak poważniejsza awaria, która wymaga więcej zachodu i kosztów potrzebnych do naprawy auta. Zwłaszcza gdy jest to silnik.

Regenerowanie wałów korbowych

regeneracja wału korbowegoNajdroższe usterki czekają nas wtedy gdy uszkodzeniu ulegnie silnik, a może się to zdarzyć z wielu powodów, nie koniecznie z takich, na które mamy jakikolwiek wpływ. Najtrudniej jest, gdy silnik się zatrze, na skutek przegrzania co jest z reguły już bardzo kosztowną awarią. Zatarcie silnika powoduje uszkodzenie jego wielu wewnętrznych części. Silnik zaciera się na skutek przegrzania, a przy wysokiej temperaturze ulegają odkształceniu niektóre elementy silnika. Mogą to być cylindry, albo wał korbowy. Tutaj nie wystarczy tylko prosta wymiana widocznych elementów. Aby się dostać do wnętrza silnika potrzeba go najpierw wyjąć, a następnie rozebrać. Niektóre elementy da się przywrócić do stanu używalności. Często na przykład regeneracja wału korbowego sprawi, że ten element będzie w dalszym ciągu nam dobrze służył. Zauważmy, że regeneracja jest czynnością o wiele tańszą niż zakup nowej części. Wynika to z cen takich elementów. Jeśli tylko można na czymś oszczędzić to właśnie na regeneracji. To może niewielkim kosztem uratować nasz silnik i cały samochód.

Warsztaty specjalizujące się w trudnych naprawach silników spalinowych są bardzo dobrym wyjściem, w przypadku gdy popsuje się nam taki silnik. Awaria tego elementu jest trudna, dlatego nie można jej zlecać byle komu. Silniki trzeba regenerować starannie, aby wszystkie elementy pasowały do siebie i tarły się wzajemnie. Tylko wtedy pojazdy będzie dalej sprawny.