Kupując rower, musimy pamiętać, że odpowiednie ogumienie decyduje o naszym bezpieczeństwie. Inne opony rowerowe należy dobrać do rowerów szosowych, inne stosuje się w przypadku rowerów dziecięcych. Z pozoru nieistotna rzecz odgrywa szalenie ważną rolę w dbaniu o nasz sprzęt – nawet jeśli jesteśmy tylko amatorami jazdy na dwóch kółkach.

Różne rodzaje opon rowerowych

opony roweroweNa oponach rowerowych opiera się cały ciężar, przywiązując do tego należytą wagę, unikamy niepotrzebnych wypadków i kolizji. Zanim wybierzemy odpowiednie opony rowerowe, warto zadać sobie pytanie: jakimi trasami poruszamy się najczęściej? Czy są to szlaki górskie, szosy, a może ulice zatłoczonych miast? Dla każdego rodzaju otoczenia przeznaczone są bowiem inne opony. Opony do rowerów fitness średnio sprawdzą się w mieście, zaś rowery BMX nie są dobrym rozwiązaniem do jazdy szosowej. Wyjątkiem są rowery crossowe, które sprawdzają się dobrze niemal w każdych warunkach. Ważne jest także odpowiednia konserwacja kół, opon i dętek. Dbając o nasz sprzęt, minimalizujemy ryzyko jego uszkodzenia. Dotyczy to równie profesjonalistów, którzy przygotowują się do wyścigów, ale także osób, które dojeżdżają rowerami do pracy lub korzystają z nich sporadycznie. W asortymentach zarówno sklepów internetowych, jak i stacjonarnych znajdziemy zestawy do konwersji kół czy samouszczelniające dętki, a także szereg środków do pielęgnacji zarówno opon rowerowych, jak i samych rowerów.

Odpowiednie ogumienie przy naszym rowerze to gwarancja bezpieczeństwa i wygody. Opony nieodpowiednie dla naszego sprzętu mogą skutecznie zniechęcić nas do podejmowania aktywności fizycznej, a także uszkodzić rower. Wybierając ogumienie, kierujmy się głównie tym, do czego przeznaczony jest nasz rower i jakie szlaki nim pokonujemy.