Zawód kelnera staje się coraz bardziej wymagający. Przede wszystkim osoba na tym stanowisku powinna odznaczać się nie tylko sprytem, ale również być oazą spokoju. W końcu nigdy nie wiemy jaki komentarz usłyszymy od klientów po zakończonym posiłku. Zazwyczaj ludzie z uśmiechem dziękują, ale sa i tacy, którym jest dużo ciężej dogodzić.

Czy kelnerski ubiór musi być elegancki?

fartuchy kelnerskieWchodząc do restauracji już z samego wejścia jesteśmy w stanie rozpoznać, że osoba za ladą, czy przy wejściu to właśnie kelner. Przyjęło się nawet, że to kelnerzy witają nas w drzwiach i zaprowadzają do stolika przy którym możemy spożyć posiłek. To właśnie fartuchy kelnerskie są ich znakiem rozpoznawczym. Świadczą one o szacunku do gości, a także dbają o prezencję kelnerów. W wielu restauracjach kelnerzy zobowiązani sa nosić białe, eleganckie koszule, które bez fartucha mogłyby się nadzwyczajniej pobrudzić. Dzięki niemu ubranie pozostaje czyste, a jedynie w razie wypadku brudny fartuch, który można w każdej chwili zmienić. Fartuchy kelnerskie są dostępne pod różną postacią. Mogą być to jednolite, uszyte z najlepszego materiału tradycyjne fartuchy, lub takie, które posiadają logo lub grafikę z humorem. W końcu fartuch nie musi być nudny, a ciekawie się prezentować i bawić humorem. Grafika często powiązana jest z tym co symbolizuje dany lokal. W ten sposób staje się on unikalny i nie do podrobienia. Wiele fartuchów posiada również kieszenie, w których kelnerzy mogą przechowywać napiwki, bądź wkładać notes do składania zamówienia.

Osoba na stanowisku kelnera powinna być empatyczna do ludzi, cierpliwa, a także powinna umieć słuchać potrzeb klientów. Między innymi dzięki takim cechom goście chętniej wrócą do lokalu, gdyż zostali przyjemnie przyjęci. Nie tylko samo jedzenie wpływa na to, że duża liczba gości przychodzi do restauracji, ale również obsługa, która powinna być miła i uprzejma.