Wczoraj wieczorem poszedłem do mojego sąsiada i on bardzo mnie zaskoczył. Opowiedział mi bowiem, że przygotowuje się do zimy i to w niekonwencjonalny sposób. Podobno dojrzał na internecie jakieś nowości, odnośnie systemów grzewczych. To mu się bardzo spodobało, w drodze jest już nawet kurier, jadący pod jego adres zamieszkania i wiozący grzejniki na podczerwień.

Panele grzewcze – dobry pomysł?

panele grzewczeGdy pierwsze mi o tym powiedział, to dziwiłem się nieco, gdyż ja również o tym wcześniej nie słyszałem, nie wątpię więc, iż jest to w tej chwili rynkową nowością. Sąsiad chce wypróbować ogrzewanie na podczerwień i jakby zdało egzamin, to w zimę ma być to dodatkowym źródłem ciepła. A już na następny sezon, gdyby rzeczywiście się sprawdziło – już całe mieszkanie miałby tym ogrzewać. Katowice, to ponoć miasto z którego kurier ma przywieźć te całe nowoczesne sprzęty grzewcze. One ponoć powodują, że klimatyzacja powietrza nie zostaje zakłócona. Promieniowanie podczerwone, emitowane przez grzejniki, nagrzewają ponoć przedmioty, ściany i sufity mieszkalne (oraz ludzi), nie ogrzewają jednak powietrza. To jest zdrowe dla alergików czy osób uczulonych na kurz, tym samym oszczędza energię elektryczną, z której to ogrzewanie na podczerwień korzysta. Piszę tę ciekawostkę, gdyż rzeczywiście nigdy i nigdzie się z tym nie spotkałem. Niedługo zajrzę do sąsiada i sprawdzę, jak ten sprzęt kupiony na próbę się sprawuje. Gdyby rzeczywiście było warto, to taki grzejniczek założyłbym sobie w piwnicy, gdyż tam często przebywam ze względu na warsztat, jaki sobie tam sporządziłem. A że lubię majsterkować, to zima jest dla mnie największym wrogiem, bo często w tym okresie tam przemarzam. Gdy odchodziłem od sąsiada, ten opowiadał mi o jakimś efekcie słońca, że te grzejniki tak właśnie działają. Ponoć można czuć chłód powietrza i jednocześnie odczuwać ciepło.

Jak w chłodniejsze popołudnie latem. Cóż, praktyka wszystko zweryfikuje i się zobaczy. Najwyżej kupię sobie normalny grzejnik na prąd, jeśli będzie mi zapewniał godne ciepło. Niemniej pamiętam o sąsiedzie i na pewno odwiedzę go w niedalekiej przyszłości.

Więcej o panelach grzewczych można znaleźć na: www.twojaekoenergia.com