Czyszczenie systemów wentylacyjnych jest podstawową czynnością, jakiej powinno się ja poddawać. Wentylacja może być siedliskiem organizmów pasożytniczych, jak grzyby, pleśnie i inne chorobotwórcze drobnoustroje. Kiedy się namnożą, mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Dlaczego należy dezynfekować wentylację?

dezynfekcja wentylacjiO sprawności wentylacji decyduje przede wszystkim jej projekt oraz oczywiście poprawny montaż. Jednak kluczem do jej sprawnego działania jest okresowa konserwacja, odkażanie oraz użytkowanie zgodne z wytycznymi producenta. Żeby powietrze, płynące z wentylacji było świeże oraz higienicznie czyste, należy dokonywać okresowego dezynfekowania całego systemu. Przydatne jest również jej czyszczenie, gdyż w okresie zimowym, kiedy działają na nią zanieczyszczenia oraz smog, przez co znacznie szybciej ulega zatkaniu i zabrudzeniu. Jeżeli właściwie dbamy o konserwację i odkażamy wentylację powietrze w pomieszczeniach jest znacznie czystsze i zapewnia komfortowe oddychanie. Zagrzybiona i zapleśniała wentylacja nie nadaje się do użytku, szczególnie w pomieszczeniach, gdzie przebywają dzieci oraz starsze osoby, dla których komfort oddychania ma decydujące znaczenie. Okresowo wykonywana dezynfekcja wentylacji pozwala uniknąć zdrowotnych dolegliwości, jak ból głowy, alergia, chroniczne zmęczenie, czy podrażnienie błon śluzowych. Ma również wpływ na znaczne ograniczenie zagrożenie pożarem oraz wydłuża żywotność całego systemu. Dezynfekowaniem wentylacji zajmują się profesjonalne firmy, które swoje usługi prezentują głównie w sieci.

Czyszczenie wentylacji jest konieczne, jeżeli chcemy, by powietrze, jakim oddychamy było naprawdę czyste. Roztocza kurzu domowego i wolne rodniki gnieżdżące się w wentylacji są ze wszech miar niebezpieczne dla naszego zdrowia i trzeba je eliminować.