Na polskim rynku można znaleźć różne techniki wykonywania nadruków na koszulkach. Są techniki nowoczesne jak i bardziej tradycyjne. Do tych drugich należy z pewnością haft. Oczywiście technika ta została zmodyfikowana, ale zasada jest taka sama jak kiedyś.

Haft i nadruk cyfrowy, czyli tworzenie wzorów na koszulkach

męskie koszulki z napisamiW hafcie zdobi się tkaniny za pomocą ściegów. Kiedyś nanosiło się ściegi na tkaninę ręcznie. Teraz istnieją już maszyny, które bardzo szybko są w stanie wykonać konkretne ściegi na koszulkach i innych ubraniach za pomocą igły i nitki. Haft komputerowy to zdecydowanie najlepszy sposób na znakowanie odzieży – haft jest najtrwalszy, bo nie korzysta się tu z metody przyklejania grafiki do tkaniny. Tak znakuje się nie tylko odzież reklamową (np. koszulki), ale też torby i tekstylia. Wyroby włókiennicze cieszą się dzięki haftowi eleganckim wyglądem. Możliwości techniczne w przypadku haftu są wbrew pozorom duże. Tak tworzone są męskie koszulki z napisami i znacznie więcej odzieży. W hafcie stosuje się różne kolory. Maksymalnie można zastosować aż 16 kolorów. Dzięki temu można tworzyć dowolne wzory na ubraniach. Haft jest też odporny na spieranie w porównaniu do tkanin z nadrukami wykonanymi innymi metodami. Popularny stał się ostatnio też nadruk cyfrowy. Tu wzór nanosi się bezpośrednio i ma on postać grafiki rastrowej.

Jest to grafika bmp lub jpg. Grafikę nanosi się głównie na koszulki wykonane z bawełny. Używa się do tego specjalnego urządzenia, jakim jest drukarka cyfrowa. Koszt nakładu w przypadku nadruków cyfrowych jest dość wysoki. Tu jednak można uzyskać nadruk, który „oddycha”, a to jest dużym plusem, porównując z innymi metodami. Kolor grafiki jest pełny, może zawierać przejścia tonalne. Poza tym nadruk cyfrowy charakteryzuje się też dużą trwałością, więc warto z niego korzystać.