Oczy to niewielki, jednak bardzo ważny dla naszego codziennego funkcjonowania organ. Wystarczy zauważyć jak bezradni jesteśmy, gdy przydarzy się nam klasyczne zapalenie spojówek lub po prostu odczuwamy pieczenie w wyniku wielu godzin pracy przy komputerze.

Kiedy iść do poradni okulistycznej?

poradnia okulistycznaNiestety jak to zazwyczaj bywa, często lekceważymy pierwsze objawy i odkładamy wizytę u specjalisty w czasie, licząc na to, że dolegliwość szybko nam przejdzie. Warto jednak pamiętać, że każda refundowana poradnia okulistyczna z Bydgoszczy ma dosyć spore obłożenia, a więc także kolejki i gdy naprawdę będziemy potrzebować pomocy, czas oczekiwania na wizytę okaże się prawdopodobnie stanowczo za długi. Tym bardziej, że niektórych objawów zdecydowanie nie powinniśmy lekceważyć. Należą do nich przede wszystkim ból w oku, zaburzenia widzenia oraz problemy z rozróżnianiem barw. Groźne są także wszelkiego rodzaju mgły i plamy na obrazie, często świadczące o nieodwracalnych zmianach. Badanie wzroku w takich przypadkach jest absolutną koniecznością. Jeszcze bardziej niepokojące są wszelkiego rodzaju choroby oczu dzieci, które niezwłocznie powinien zobaczyć okulista dziecięcy. Doraźną pomoc może świadczyć salon optyczny, jednak należy pamiętać, że optyk nie jest lekarzem i prawdopodobnie odeśle nas do specjalisty o większej wiedzy i kwalifikacjach. Warto pamiętać, że na choroby oczu szczególnie narażone są osoby obciążone genetycznie i te pracujące przed komputerem. To właśnie one powinny pamiętać o profilaktyce i wykonywać regularne badania wzroku. Ważne są także dobre nawyki, takie jak nie oglądanie przed snem telewizji w ciemnym pomieszczeniu, co tyczy się też telefonów i laptopów.

Dobrze jest też ograniczać w tym temacie dzieci, gdyż nowe technologie mają bardzo niekorzystny wpływ na oczy kilkulatków, a pamiętać o tym powinni szczególnie rodzice, którzy na takie zabawy pozwalają.