Niegdyś do badania pojemności minutowej serca stosowano tylko inwazyjną metodę, jednak dzięki rozwojowi technologicznemu, możliwe jest przeprowadzenie badania za pomocą specjalnej aparatury. Badanie to pomaga na szybką diagnostykę pacjentów na oddziałach intensywnej terapii czy kardiologii.
Badanie rzutu serca
Pojemność minutowa, inaczej rzut serca mówi o wydolności tego narządu. Badanie wykonywane w celu sprawdzenia wydolności serca nazywane jest termodylucją, podczas której sprawdza się objętość krwi pompowanej przez serce. Wartość jest wynikiem częstości pracy narządu oraz objętości wyrzutowej. Aby sprawdzić objętość wyrzutową, wykonywane jest badanie nazywane cewnikowaniem prawostronnym, podczas którego cewnik wprowadzany jest przez żyłę udową do prawego przedsionka, prawej komory oraz tętnicy płucnej pacjenta. Badanie jest inwazyjne, lecz wykonywane przez doświadczonych lekarzy nie niesie za sobą ryzyka powikłań. Powikłania występują bardzo rzadko. Dzięki nowoczesnej technologi stworzono urządzenia do nieinwazyjnego badania rzutu serca, a ich skuteczność porównywalna jest do tradycyjnych metod badań. Nowoczesne aparaty pokazują parametry takie jak wskaźnik rzutu serca, objętość wyrzutowa, wskaźnik objętości, opór naczyń obwodowych czy wskaźnik oporu naczyń obwodowych. Dzięki nowoczesnej aparaturze możliwe jest monitorowanie kluczowych parametrów hemodynamicznych.
Aparat stanowi podstawowe wyposażenie na oddziałach kardiologicznych, anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Dzięki niemu diagnoza pacjenta z chorobami serca jest szybsza i łatwiejsza. Można również w łatwy sposób sprawdzić wpływ zastosowanej farmakologi na pracę serca. Dzięki badaniu można również dokonać pełniejszej analizy podczas badań wysiłkowych pacjenta.