Z racji tego, że oleje napędowe to tak naprawdę bardzo niebezpieczne substancje i należy odpowiednio się z nimi w odpowiedni sposób. Z powodu licznych wypadków z udziałem olejów napędowych przepisy dotyczące transportu i przechowywania stały się bardziej restrykcyjne. Nie zostały one wprowadzone, by utrudniać ludziom życie, a po to, aby zadbać o ich bezpieczeństwo.
Przepisy dotyczące zbiorników na oleje napędowe
Pierwszym z ważniejszych przepisów dotyczących prywatnych użytkowników olejów napędowych jest przepis dotyczący ilości paliwa, jaką może przechowywać osoba prywatna. Nie może być to więcej niż pięć tysięcy litrów w jednym zbiorniku. Dodatkowo zbiornik musi posiadać podwójny płaszcz, wykonany powinien być z bardzo wytrzymałych materiałów ognioodpornych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz odpornych na korozję. Zbiornik na olej napędowy musi znajdować się minimum dziesięć metrów od budynków użytku publicznego lub mieszkalnego. Możemy tę odległość skrócić o maksymalnie połowę, ale tylko pod jednym, bardzo ważnym warunkiem. Musimy między zbiornikiem a budynkiem zbudować ścianę ognioodporną, która w razie wybuchu oleju napędowego nie pozwoli na rozprzestrzenianie się ognia, który mógłby strawić cały budynek. Ściana musi być na tyle wysoka, aby podczas ewentualnego wybuchu odłamki zbiornika nie przeleciały na drugą stronę. W niektórych przypadkach można ścianę ognioodporną umieścić jako zewnętrzną ścianę budynku, dzięki temu nie musimy budować kolejnej ściany oddzielającej. Pozwoli nam to na zaoszczędzenie miejsca na działce oraz sporej sumy pieniędzy.
Przestrzeganie wyżej wymienionych przepisów jest bardzo ważne. Już nie chodzi o kary pieniężne, które zapłacimy w razie wykrycia podczas nadzoru różnych niedociągnięć, ale o nasze bezpieczeństwo. Nie należy zapominać nawet na chwilę, że benzyna jest substancją łatwopalną i nieodpowiednie obchodzenie się z nią może przynieść bardzo przykre konsekwencje.