Jak już wszyscy zapewne wiedzą rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Za jego odzyskiwanie odpowiedzialny jest rekuperator, który jest sercem całej instalacji. Jak działa rekuperacja i czy jest warta swojej ceny? Czy jakość powietrza jest naprawdę lepsza?

Zasady działania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

instalacja rekuperacji krakówJak wiadomo instalacja rekuperacji Kraków jest o wiele łatwiejsza kiedy jest możliwa na etapie budowy domu, ponieważ można wtedy łatwiej ukryć a przede wszystkim rozmieścić kanały wentylacyjne, którymi przemieszcza się powietrze. Większość firm uważa, że warto o niej pomyśleć nawet na etapie projektu i tak też większość osób robi. Oczywiście jej montaż możliwy jest również w już użytkowanym budynku, należy jednak liczyć się z tym, że w niektórych miejscach konieczne będzie zrobienie miejsca na kanały wentylacyjne a także czerpnię, kratki oraz wyrzutnię. Zadaniem tej pierwszej jest pobieranie powietrza z zewnątrz a następnie przetransportowane zostaje kanałami do rekuperatora. Z  kolei w tym samym czasie zanieczyszczone i brudne powietrze pobierane jest z naszych pomieszczeń i również kanałami wędruje do rekuperatora. Tutaj ciepło z powietrza brudnego przekazywane jest temu czystemu. Należy jednak zaznaczyć, że te dwa strumienie nie mieszają się ze sobą. Następnie ogrzane powietrze jest filtrowane i trafia do naszych pomieszczeń. Proces ten trwa przez całą dobę, dlatego stale mamy dostęp do świeżego i czystego powietrza.

Oczywiście montaż wentylacji mechanicznej kosztuje i każdy zdaje sobie z tego sprawę. Jednak porównując koszty montażu dostępnych na rynku wentylacji to obecnie jest to najkorzystniejsze rozwiązanie i najbardziej opłacalne, gdyż decydując się na jej montaż możemy zaoszczędzić na kosztach budowy.