O komorze hiperbarycznej słyszał chyba każdy, choć nie każdy wie na jakiej zasadzie ona działa. W Polsce można z niej skorzystać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jeżeli otrzyma się skierowanie oraz opłatnie prywatnie.

Działanie tlenoterapii hiperbarycznej?

efektywna terapia hiperbaryczna - wrocławOddychamy tlenem w każdej sekundzie swojego życia i odbywa się to automatycznie. Jednakże jeżeli chodzi o stan powietrza, to można mieć wiele do życzenia, gdyż przeważnie jest ono zanieczyszczone licznymi szkodliwymi substancjami, pyłami czy aerozolami. Zupełnie inaczej jest w komorze hiperbarycznej, do której wprowadzany jest czysty tlen. Nie jest to innowacyjne rozwiązanie, ponieważ pierwsze komory pojawiły się już w siedemnastym wieku. Dziś oczywiście są one znacznie bardziej nowoczesne, skuteczniejsze i bezpieczne niż kiedyś. Jeżeli jest nam potrzebna  efektywna terapia hiperbaryczna – Wrocław jest miastem, w którym znajdziemy ją w wielu placówkach medycznych. Przede wszystkim z komory barycznej korzystają pacjenci z chorobami płuc, ponieważ tlenoterapia doskonale natlenia komórki. Nie mniej jednak to nie jedyne choroby z jakimi się zmagają pacjenci zgłaszający się na zabieg. Przede wszystkim tlenoterapia jest zalecana u osób z chorobą dekompresyjną, w sytuacji zatrudnia tlenkiem węgla, z poparzeniami drugiego oraz trzeciego stopnia czy też z martwiczym zakażeniem tkanek miękkich. W trakcie zabiegu, tlen jest wpuszczany do komory pod trzy razy większym ciśnieniem niż atmosferyczne, dzięki czemu może on trawić nawet do niedokrwionych miejsc.

W Polsce dostępnych jest kilkaset komór hiperbarycznych, które przede wszystkim są zlokalizowane w szpitalach, ośrodkach sportowych, centrach rehabilitacyjnych czy też w prywatnych gabinetach lekarskich. Popularność tlenoterapii dotarła nawet do branży kosmetycznej.