Piękne firanki bez wątpienia są ozdobą każdego domu. Potrafią surowe pomieszczenie przemienić w ciepły, przytulny kącik. Na rynku jest spory wybór firan uszytych z przeróżnych gładkich materiał lub wzorzystych ze zdobnymi falbanami. Wybór zależy tylko od naszej wyobraźni i preferencji, bo w sklepach znajdziemy niemalże każdy model.

Firany haftowane czy gładkie? 

firanka haftowanaWybór nie jest prosty, bo każdy rodzaj ma to coś w sobie. Firany uszyte z gładkiego materiału są bardzo delikatne i lekkie. Mogą być uszyte z tiuli, woalu, organazy czy nawet lnu, który nada się także na ozdobne, boczne zasłony. Natomiast firanka haftowana jest bardziej wykwintna i elegancka, idealnie się skomponuje z wnętrzem w stylu rustykalnym lub w stylu lat osiemdziesiątych. Mogą to być duże wyhaftowane wzory geometryczne, kwiaty lub abstrakcyjne wzory, które skutecznie przyciągną uwagę naszych gości. Małe, gęsto utkane wzory w postaci kwiatków, lub niewielkich listków, sprawdzą się w pokojach dziecięcych. Jeżeli mamy karnisz na żabki, to konieczne będą eleganckie drapowania w miejscu, gdzie firana będzie zamocowana. Jeżeli mamy tylko metalowe rurki, to należy skorzystać z możliwości jakie dają firanki ze specjalnie zamontowanymi kołami, które się nawleka na karnisz i równomiernie rozciąga. Firany mogą też mieć doszyte małe uszy, które również się nakłada na rurki i przeciąga na całej długości. Haftowana firanka jest dostępna z różnymi wykończeniami w postaci lamówek lub fantazyjnych obszyć. Zazwyczaj stosuje się dwie oddzielne firany, połączone na środku.

Ponadczasowe, eleganckie firany, zawsze będą pasowały do każdego okna. Ich cena się waha od dwudziestu złotych za metr do nawet stu dwudziestu złotych, a wszystko zależy od materiału i ilości haftowanych wzorów jakie trzeba nanieść na firankę i rodzaju wykończeń, które wybierzemy.