W dzisiejszych czasach każdy z nas ma w domu własny komputer z drukarką lub wielofunkcyjnym urządzeniem. Kserowanie, drukowanie, czy skanowanie stało się niezbędne w życiu codziennym, kiedy musimy wysłać mailem dokumenty, wydrukować otrzymane faktury że skrzynki mailowej, czy zrobić kopię umowy. 

Jakie są rodzaje filamentów?

filament hipsW zależności od modelu jaki chcemy wydrukować na drukarce 3D musimy dobrać odpowiedni materiał. Wydruki dzielimy na elastyczne oraz trwałe i na tej podstawie dobieramy gatunek filamentu. Czasem bywa, że konstrukcje są mało stabilne i wymagają zastosowania dodatkowych materiałów, które będą je wzmacniać, a po zastygnięciu zostaną usunięte. Są to tak zwane produkty podporowe wykazujące mniejszą trwałość niż bazowy filament, z którego tworzone są projekty. Filament hips jest typowym materiałem podporowym stosowanym w połączeniu z filamentem ABS. Produkt ten charakteryzuje się temperaturą druku do dwustu dwudziestu stopni Celsjusza i wymaga zastosowania bardzo gorącego stołu do łączenia warstw. Jako jedyny z filamentów jest on rozpuszczalny w wodzie. Popularny Hips jest to odmiana tworzywa o nazwie polietylen z dodatkiem syntetycznego kauczuku, przez co ma stosunkowo niską gęstość i małą odporność na wilgoć. Filamenty podporowe stosuje się w skomplikowanych konstrukcjach, które często składają się z wielu warstw i elementów nakładanych na siebie jeden po drugim. Filamenty są sprzedawane na kilogramy na specjalnych szpulkach, które ułatwiają ich roztapianie.

Poza filamentami, które się wykorzystuje w niskobudżetowych drukarkach 3D do których należą ABS, nylon, pet g, można zastosować niemalże każdy materiał, ale tylko w najdroższych wysokobudżetowych modelach drukarek przestrzennych. Może to być beton, a nawet czekolada.