Instalacja kanalizacyjna w domu to jedna z pierwszych instalacji, jaką należy zaplanować podczas budowy. Najprościej byłoby podłączyć się do sieci kanalizacji miejskiej, jeśli takowa istnieje w naszej okolicy. Co jednak w sytuacji, kiedy nie posiadamy dostępu do sieci kanalizacyjnej? Jaki jest najlepszy i najkorzystniejszy cenowo sposób na zagospodarowanie ścieków?
Szambo – tradycyjne czy ekologiczne?
W momencie braku dostępu do kanalizacji miejskiej mamy w zasadzie dwa rozwiązania. Pierwsze to budowa szczelnego szamba, w którym będą gromadzić się nieczystości odprowadzane z domu, drugie to szambo ekologiczne, czyli przydomowa oczyszczalnia ścieków. Decyzja zależy głównie od naszych możliwości finansowych, ponieważ te dwie opcje różnią się dość istotnie kosztami inwestycyjnymi. Szambo ekologiczne i jego budowa to kilka razy wyższe koszty, niż w przypadku budowy tradycyjnego zbiornika na nieczystości. Pamiętajmy jednak, że koszty budowy to tylko jedna strona medalu. Warto wziąć pod uwagę także koszty późniejszej eksploatacji. Tutaj sprawa ma się zupełnie odwrotnie, ponieważ koszty użytkowania oczyszczalni ścieków są znikome, natomiast tradycyjne szambo wymaga opróżniania przynajmniej raz w miesiącu, co wiąże się ze stałą opłatą. Jak zatem działa ekologiczna oczyszczalnia ścieków? Cała instalacja składa się ze zbiornika, który pełni rolę osadnika wstępnego, oraz z kilku nitek drenażowych pod postacią kilkucentymetrowej średnicy rur rozmieszczonych w gruncie. Osadnik wstępny to najczęściej zbiornik z tworzywa sztucznego, czasem z betonu, posiadający dwa włazy, a u wylotu kosze filtracyjne, które zatrzymują większe osady. W osadniku zachodzi proces oczyszczania beztlenowego, następnie wstępnie oczyszczone ścieki dostają się do przewodów drenażowych, gdzie zachodzi proces oczyszczania tlenowego. Finalnie oczyszczone ścieki rozprowadzane są na terenie działki.
Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków jest bezpieczna? Zdecydowanie tak, pod warunkiem zachowania konkretnych wytycznych podczas jej budowy. Mowa tu przede wszystkim o odpowiedniej odległości od studni, jak również o dobrym rozmieszczeniu nitek drenażowych w stosunku do poziomu wód gruntowych.